Օգոստոսի 15-ին ՀՀ ԱԳ նախարարի պարտականությունները կատարող Արմեն Գրիգորյանը, Հնդկաստանի անկախության 75-ամյակին նվիրված միջոցառմանն ունեցած ելույթում հայտարարել է, որ Հայաստանը մշտապես սատարել է Հնդկաստանին Ջամմու և Քաշմիրի հարցում:
«Միևնույն ժամանակ, մենք բարձր ենք գնահատում Արցախի դեմ սանձազերծված ադրբեջանաթուրքական ագրեսիայի, տարածաշրջան տեղափոխված օտարերկրյա զինյալ ահաբեկիչների, ինչպես նաև Հայաստանի սահմանների դեմ ոտնձգությունների առնչությամբ Հնդկաստանի իշխանությունների հասցեական հայտարարությունները»,-ասել է նա։
Գրիգորյանը նշել է, որ Հնդկաստանն իր պետականությամբ և մշակույթով մշտապես կարևորագույն տեղ է զբաղեցրել համաշխարհային քաղաքակրթության մեջ, իսկ հայ և հնդիկ ժողովուրդների հարաբերությունները և պատմական կապերը սկիզբ են առնում հազարամյակների խորքից:
«Ցավոք, 2020թ. հունվարից կորոնավիրուսի համավարակի տարածումը, ինչպես նաև 2020թ. սեպտեմբերին Հայաստանի և Արցախի դեմ սանձազերծված ադրբեջանաթուրքական ագրեսիան թույլ չտվեցին մեզ կյանքի կոչել մեր նախանշած ծրագրերը և փոխադարձ այցելությունները․․․Մենք մեր համերաշխությունն ենք հայտնում բարեկամ Հնդկաստանի կառավարությանը և ժողովրդին՝ կորոնավիրուսի համավարակի լիակատար հաղթահարման գործում»,-ասել է Գրիգորյանը:
Նա հավելել է, որ տնտեսական համագործակցության ակտիվացման տեսանկյունից մեծապես կարևորվում է հայ-հնդկական միջկառավարական հանձնաժողովի գործունեությունը և առաջիկայում գործարար համաժողովների անցկացումը:
«Հայաստանն ուշադիր հետևում է Հնդկաստանի ակտիվ ներգրավվածությանը «Հյուսիս-հարավ» միջազգային տրանսպորտային միջանցքի նախագծում և Հնդկաստանի շահագրգռվածությանը` զարգացնելու Չաբահար նավահանգիստը և այն կապելու այդ նախագծին՝ պատրաստ լինելով ներգրավվել այդ ծրագրի իրագործման աշխատանքներում», – նշել է նա։
Գրիգորյանը հավելել է, որ, հետադարձ հայացք գցելով հայ-հնդկական հարաբերությունների զարգացման ընթացքին, կարելի է արձանագրել, որ Հայաստանն ու Հնդկաստանը ձևավորել են միջպետական համագործակցության դինամիկ ձևաչափ:
Ջամմու և Քաշմիր Հնդկաստանի նահանգներից մեկն է, որը նախկինում եղել է իշխանապետություն Բրիտանական Հնդկաստանում։ Այժմ Ջամմու և Քաշմիրի տարածքը վեճի առարկա է Հնդկաստանի և Պակիստանի միջև, և երկուսն էլ տարածքային պահանջներ են ներկայացնում նահանգի նկատմամբ։

Армения всегда поддерживала Индию в вопросе Джамму и Кашмира. Об этом заявил 15 августа исполняющий обязанности министра иностранных дел РА Армен Григорян в своей речи на мероприятии, посвященном 75-летию независимости Индии.
«К сожалению, распространение эпидемии коронавируса с января 2020 года, а также развязанная в сентябре 2020 года азербайджано-турецкая агрессия против Армении и Арцаха не позволила нам реализовать намеченные нами программы и взаимные визиты. Однако очевидно, что нам еще многое предстоит сделать для реализации неиспользованного потенциала двустороннего сотрудничества в политической, военной, экономической, деловой, культурной и образовательной сферах.
Мы выражаем солидарность с дружественным правительством Индии и народом в вопросе их полного искоренения коронавируса. Армения всегда поддерживала Индию в вопросе Джамму и Кашмира. В то же время мы ценим заявления властей Индии относительно азербайджано-турецкой агрессии против Арцаха, перемещения иностранных боевиков в регион, а также посягательства на границы Армении», – отметил Григорян.
По его словам, с точки зрения активизации экономического сотрудничества значительно активизирована деятельность армяно-индийской межправительственной комиссии и проведение в ближайшее время бизнес-форумов. Перспективным является сотрудничество между двумя странами в области информационных технологий, вооруженных сил, обороны, фармацевтики, сельского хозяйства, туризма, образования, культуры и других, подчеркнул Григорян.
«Армения внимательно следит за активным участием Индии в проекте международного транспортного коридора Север-Юг и за интересом Индии к развитию порта Чабахар, связывающего его с этим проектом, и готова участвовать в реализации этого проекта. Армения благодарна правительству Индии, индийскому народу, многовековой армянской общине Индии за их бережное отношение к армянскому культурному наследию. Мы ценим реализацию в Армении ряда программ при поддержке правительства Индии в области информационных технологий, медицины и других.
У наших двух народов много общего – это, прежде всего, человеческий потенциал – трудолюбие, целеустремленность, талант к творческому новаторству, а также приверженность сохранению богатой истории, культурного наследия и системы ценностей», – отметил и.о. главы МИД РА.