Օգոստոսի 17-ին աշխատանքն է վերսկսել Լեռնային Ղարաբաղի գծով ՀՀ, ՌԴ և Ադրբեջանի փոխվարչապետերի գլխավորած եռակողմ աշխատանքային խումբը։ Այդ մասին ասվում է ՌԴ կառավարության կայքում հրապարակված հաղորդագրության մեջ։
Հանձնաժողովի նիստում Մհեր Գրիգորյանը, Շահին Մուսթաֆաևը և Ալեքսեյ Օվերչուկը քննարկել են տրանսպորտային հաղորդակցությունների վերագործարկման հեռանկարները Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում և պայմանավորվածությունների կատարման ընթացքը։
Մասնակիցները քննարկել են նաև 2021թ․ հունվարի 11-ի եռակողմ հայտարարության շրջանակում իրականացվող աշխատանքների ընթացքը։
Հունվարի 11-ին Մոսկվայում կայացած ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի նախագահներ Վլադիմիր Պուտինի և Իլհամ Ալիևի եռակողմ հանդիպման արդյունքներով ընդունվել է համատեղ հայտարարություն, ըստ որի տարածաշրջանում տնտեսական և տրանսպորտային բոլոր կապերն ապաշրջափակելու նպատակով եռակողմ աշխատանքային խումբ է ստեղծվելու։
Նախատեսվում էր, որ Երևանը, Բաքուն ու Մոսկվան մինչև մարտի 1-ը կներկայացնեն ՀՀ ու Ադրբեջանի տարածքով փոխադրումների համար անհրաժեշտ աշխատանքների ժամանակացույցը, սակայն մի քանի ամիս է, ինչ հանձնաժողովի աշխատանքն ընդհատվել էր։

18 Август 2021 - 09:37 AMT
В Москве возобновила свою работу трехсторонняя рабочая группа по Нагорному Карабаху. Об этом сообщается на сайте провительства РФ.
Заместитель премьер-министра Армении Мгер Григорян, заместитель председателя правительства РФ Алексей Оверчук и заместитель премьер-министра Азербайджана Шахин Мустафаев возобновили работу трехсторонней рабочей группы.
«На состоявшемся 17 августа в Москве заседании стороны рассмотрели перспективы восстановления транспортных коммуникаций в регионе Южного Кавказа и обсудили ход дальнейшей работы, проводимой в рамках заявления президента Азербайджанской Республики, премьер-министра Республики Армения и президента Российской Федерации от 11 января 2021 года», – говорится в сообщении.
По итогам трехсторонней встречи премьер-министра РА Никола Пашиняна, президентов России и Азербайджана Владимира Путина и Ильхама Алиева в Москве 11 января было принято совместное заявление, согласно которому будет создана трехсторонняя рабочая группа по разблокированию всех экономических и транспортных связей в регионе.
Планировалось, что Ереван, Баку и Москва представят график работ, необходимых для транспортировки через Армению и Азербайджан до 1 марта, но работа комиссии была приостановлена ​​на несколько месяцев.