Տարածքների փոխանակման հարցով ՀՀ-ն որևէ երկրի հետ բանակցություններ չի վարում։ Այդ մասին հայտարարել են ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից՝ «Հետքի» հարցմանն ի պատասխան։
Դրա շարժառիթը Տավուշի մարզում ռուսական ուղեկալների տեղակայման գործընթացն էր։ ԱԳՆ-ից նշել են, որ գործընթացի իրականացման՝ հայկական կողմից իրավասու մարմինը Պաշտպանության նախարարությունն է, սակայն ԱԳՆ-ն ևս իր մասով մասնակցություն ունի դրան։
Արտաքին քաղաքական գերատեսչությունը փաստում է, որ հայ-ադրբեջանական շփման գծի մոտ ռուսական ուղեկալների տեղակայումն իրականացվում է Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև 1991 թվականից ի վեր համագործակցության տարբեր ուղղություններով ստորագրված և գործող իրավապայմանագրային լայն բազայի հիման վրա։
Օգոստոսի 5-ին հայտնի դարձավ, որ Տավուշի մարզի սահմանամերձ Ոսկեպար համայնքում ռուս զինվորականներն ուղեկալ են տեղադրել և Հայաստան-Վրաստան միջպետական ճանապարհի Ոսկեպարի հատվածում տնակներ են տեղադրում։ Ավելի ուշ պարզ դարձավ, որ ռուս սահմանապահները սահմանային Այգեպար, Պառավաքար, Այգեհովիտ, Բերքաբեր, Կոթի, Դովեղ գյուղերում ևս ուղեկալներ կտեղադրեն, իսկ Ազատամուտ գյուղում ռուսները գտնվում են օգոստոսի 5-ից։

Армения не ведет переговоров ни с одной страной по вопросу обмена территориями. Об этом сообщили в МИД Армении в ответ на запрос Hetq.
Мотивом запроса послужил процесс переброски российских конвоиров в Тавушскую область. В МИД отметили, что компетентным органом для реализации процесса с армянской стороны является министерство обороны, но МИД также вовлечен.
МИД заявляет, что размещение российских военных возле армяно-азербайджанской линии соприкосновения осуществляется на основе широкой правовой базы, подписанной между Арменией и Россией в различных сферах сотрудничества с 1991 года.
5 августа стало известно, что российские военные установили блокпост в приграничном поселке Воскепар Тавушской области РА. Позже стало известно, что российские пограничники установят блокпосты в приграничных селах Айгепар, Паравакар, Айгеховит, Беркабер, Коти, Довег, а в селе Азатамут российские военные находятся с 5 августа.