ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը և Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հեռախոսազրույցում քննարկել են իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղում՝ տրամադրվածություն հայտնելով համատեղ աշխատելու ԼՂ կարգավորման տարբեր ասպեկտների ուղղությամբ, առաջին հերթին ԵԱՀԿ ՄԽ շրջանակում։
«Էմանուել Մակրոնի խնդրանքով Վլադիմիր Պուտինը տեղեկացրել է Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ 2020-ի նոյեմբերի 10-ի և 2021-ի հունվարի 11-ի եռակողմ հայտարարությունների կատարման ընթացքի մասին: Նշվել է, որ իրավիճակը տարածաշրջանում ընդհանուր առմամբ կայուն է, քայլեր են ձեռնարկվում Հարավային Կովկասում տնտեսական և տրանսպորտային կապերի վերականգնման և բնակչության հումանիտար կարիքների բավարարման համար:
Փոխադարձ տրամադրվածություն է արտահայտվել՝ համատեղ աշխատելու ԼՂ կարգավորման տարբեր ասպեկտների ուղղությամբ, առաջին հերթին ԵԱՀԿ ՄԽ շրջանակում»,-ասվում է ՌԴ նախագահի մամուլի ծառայությունը։
Ըստ Ֆրանսիայի նախագահի մամուլի ծառայության, Մակրոնը նաև մտահոգություն է հայտնել լարվածության վերսկսմամբ ՀՀ և Ադրբեջանի միջև։
Կողմերն անդրադարձել են նաև «Թալիբների» իշխանության գալուց հետո Աֆղանստանում տիրող իրավիճակին, Իրանի միջուկային ծրագրին, ներուկրաինական խնդիրներին։

French and Russian Presidents Emmaneul Macron and Vladimir Putin have reaffirmed their common desire to see the OSCE Minsk Group co-chairmanship play an increased role in reaching a lasting solution to the Nagorno-Karabakh conflict and helping settle disputes between Armenia and Azerbaijan, according to statement from the Élysée Palace.
Macron and Putin discussed the matter over the phone on Thursday, August 19, with the former expressing concern over the resurgence of tensions between Armenia and Azerbaijan.
The Kremlin said in a separate statement that Putin briefed Macron on the progress in the implementation of the trilateral statements on Nagorno-Karabakh, signed on November 9, 2020 and January 11, 2021.
According to the Russian side, the situation in the region is "generally stable", with steps being taken to restore economic and transport links in the South Caucasus and meet the humanitarian needs of the population.