ՀՀ ՄԻՊ գրասենյակն առանձնացրել է Ադրբեջանի նախագահի՝ CNN Türk-ին հարցազրույցի և Քարվաճառ ու Բերձոր այցերի ժամանակ նրա ունեցած ելույթի այն հատվածները, որոնք հայատյացություն ու թշնամանք են պարունակում և ուղարկել ԱԺ բոլոր պատգամավորներին, գործադիր իշխանության և իրավապահ մարմինների, ինչպես նաև հասարակական կազմակերպություններին: Այդ մասին ասվում է ՄԻՊ Արման Թաթոյանի ֆեյսբուքյան գրառման մեջ:
Ընդ որում, նյութերն առաջնահերթ ուսումնասիրվում են ադրբեջաներենով:
«Հարցն այն է, որ այդ ելույթներով գեներացվում է ատելություն ամբողջ հայ ժողովրդի, Հայաստանի և Արցախի բնակչության նկատմամբ, դրանցով տրվում են սպառնալիքներ, արվում են վիրավորական ու թշնամանք բորբոքող արտահայտություններ: Այդ ելույթները խաթարում են խաղաղությունը:
Իսկ հայկական կողմի զինվորականների ու քաղաքացիական անձանց նկատմամբ ադրբեջանական զինված ուժերի դաժանությունների, այդ թվում՝ գլխատումների, խոշտանգումների ու սպանությունների փաստերը վկայում են ադրբեջանական զինված ուժերը դրանք իրականացրել են՝ ոգեշնչված լինելով հենց իրենց գերագույն գլխավոր հրամանատարից:
Ադրբեջանական նման քաղաքականության ուղիղ հետևանքներն են ներկայում ՀՀ սահմանային բնակիչների իրավունքների զանգվածային խախտումները (կրակոցներ գյուղերի ուղղությամբ, սպառնալիքներ քաղաքացիական բնակիչներին, գողություններ և այլն)»,-ասվում է գրառման մեջ:
Նշվում է նաև, որ ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը մշտապես է իրականացնում ադրբեջանական իշխանության մարմինների ուղերձերի ու ելույթների ուսումնասիրություն՝ պետական բարձր հովանավորչությամբ թշնամանքի ու հայատյաց քաղաքականության ապացույցները փաստագրելու նպատակով:
«Այս ամենը ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանն իրականացնում է մարդու իրավունքների խախտումները կանխարգելելու, առկա ոտնահարումները վերացնելու նպատակով», – ասվում է գրառման մեջ։
«CNN Türk»-ին տված հարցազրույցում Ալիևն ասել է, որ ՀՀ-ն պետք է ճանաչի Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը, իսկ հայկական զինված ուժեր Արցախում չպետք է լինեն։ Նա նաև կրկին խոսել է «Զանգեզուրի միջանցքի» մասին։
Իսկ գրավյալ Քարվաճառի ու Քաշաթաղի շրջաններ այցի ժամանակ Ալիևն ասել է, որ որ ադրբեջանական զորքերը, որոնք մայիսի 12-ից գտնվում են ՀՀ տարածքում՝ Սյունիքի ու Գեղարքունիքի մարզերում, չեն հեռանալու։ «Սև լիճը մերն է, մյուս տարածքները ևս։ Մենք այնտեղ ենք կանգնած, որտեղ պետք է, եթե ցանկանանք, ապա կկանգնենք այնտեղ, որտեղ նպատակահարմար գտնենք»,- ասել է Ադրբեջանի ղեկավարը։

The office of Armenia's Human Rights Defender has documented Armenophobic remarks made by Azerbaijani President Ilham Aliyev in a recent interview with CNN Türk. Excerpts from Aliyev's speech that contain hatred and enmity towards Armenians have been sent to all the members of parliament, Ombudsman Arman Tatoyan said on Friday, August 20.
"Those speeches generate hatred towards the entire Armenian nation, the population of Armenia and Artsakh, they contain threats, insulting and hostile expressions. These speeches disrupt peace," Tatoyan said in a statement.
"The atrocities against the Armenian military and civilians by the Azerbaijani armed forces, including beheadings, torture and killings, prove that the Azerbaijani armed forces were inspired by their Commander-in-Chief."
Dozens of videos of Azeri troops cutting the throats and ears of Armenians have been spreading online since the final days of the war in Nagorno-Karabakh. The Azerbaijanis subject the Armenian POWs and captives to physical abuse and humiliation. The videos depict Azerbaijani captors variously slapping, kicking, and prodding Armenian POWs, and compelling them, under obvious duress and with the apparent intent to humiliate, to kiss the Azerbaijani flag. In most of the videos, the captors’ faces are visible, suggesting that they do not fear being held accountable.
According to Tatoyan, the direct consequences of such policies are the massive violations of the rights of the border residents of Armenia (shootings on villages, threats to civilians, thefts, etc.).
The Ombudsman said his team is constantly monitoring speeches and remarks delivered by the Baku authorities to document evidence of state-sponsored anti-Armenian policies in Azerbaijan.