Չինաստանի պետական խորհրդի անդամ, Արտաքին գործերի նախարար Վանգ Յին, Արարատ Միրզոյանին ԱԳ նախարարի պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ ուղղված շնորհավորական ուղերձում պատրաստակամություն է հայտնել խորացնել գործակցությունը։
«Չինաստանը և Հայաստանն ավանդական բարեկամական գործընկերներ են: Դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից ի վեր ապահովվում են տարբեր մակարդակներում ակտիվ շփումներ և կապեր, միջազգային ասպարեզում հաստատուն կերպով առաջ են մղվում գործնական համագործակցությունը և փոխգործակցությունը, հետևողականորեն պահպանվում է չին-հայկական հարաբերությունների առողջ և հաստատուն դինամիկան:
Ներկայումս կորոնավարակային համաճարակը տիրում է աշխարհում: Համախմբվածությունը և համերաշխությունը միակ ճիշտ ելքն է կորանավարակի դեմ պայքարում:
Պատրաստ եմ Ձեզ հետ միասին ամրապանդել մեր գերատեսչությունների միջև հաղորդակցությունը և փոխգործակցությունը, խորացնել բազմոլորտ համագործակցությունը՝ չին-հայկական հարաբերությունները զարգացման նոր մակարդակի բարձրացնելու համար»,-ասվում է ուղերձում:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ԱԳՆ աշխատակազմին ներկայացնելով նորանշանակ նախարար Արարատ Միրզոյանին, հայտարարել է, որ երկիրը կանգնած է չափազանց լուրջ անվտանգային մարտահրավերների առաջ, որոնք կառավարելու, երկրի համար նպաստավոր արտաքին միջավայր ձևավորելու համար անհրաժեշտ է ԱԳՆ և դիվանագիտական ծառայություն, որը կկարողանա վերցնել իր վրա և կիսել քաղաքական պատասխանատվությունը երկրի այսօրվա և ապագայի համար:

Chinese Foreign Minister Wang Yi has expressed readiness to deepen multifaceted relations with Armenia. In a letter sent to Armenia's newly-appointed Foreign Minister Ararat Mirzoyan, Wang described the two countries as traditionally friendly partners.
"Since the establishment of diplomatic relations, active contacts at various levels have been ensured, practical cooperation and partnership has been steadily promoted in the international arena, the healthy and stable dynamics of Sino-Armenian relations have been consistently maintained," Wang said in his message.
"Together with you, I am ready to strengthen the communication and cooperation between our departments, to deepen the multifaceted cooperation in order to raise the Sino-Armenian relations to a new level of development."
Mirzoyan was appointed the Foreign Minister of Armenia on August 19. The post had been vacant since late May, when Ara Aivazian resigned from the position, in the aftermath of the 44-day war in Nagorno-Karabakh.