Չինաստանի պետական խորհրդի անդամ, Արտաքին գործերի նախարար Վանգ Յին, Արարատ Միրզոյանին ԱԳ նախարարի պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ ուղղված շնորհավորական ուղերձում պատրաստակամություն է հայտնել խորացնել գործակցությունը։
«Չինաստանը և Հայաստանն ավանդական բարեկամական գործընկերներ են: Դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից ի վեր ապահովվում են տարբեր մակարդակներում ակտիվ շփումներ և կապեր, միջազգային ասպարեզում հաստատուն կերպով առաջ են մղվում գործնական համագործակցությունը և փոխգործակցությունը, հետևողականորեն պահպանվում է չին-հայկական հարաբերությունների առողջ և հաստատուն դինամիկան:
Ներկայումս կորոնավարակային համաճարակը տիրում է աշխարհում: Համախմբվածությունը և համերաշխությունը միակ ճիշտ ելքն է կորանավարակի դեմ պայքարում:
Պատրաստ եմ Ձեզ հետ միասին ամրապանդել մեր գերատեսչությունների միջև հաղորդակցությունը և փոխգործակցությունը, խորացնել բազմոլորտ համագործակցությունը՝ չին-հայկական հարաբերությունները զարգացման նոր մակարդակի բարձրացնելու համար»,-ասվում է ուղերձում:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ԱԳՆ աշխատակազմին ներկայացնելով նորանշանակ նախարար Արարատ Միրզոյանին, հայտարարել է, որ երկիրը կանգնած է չափազանց լուրջ անվտանգային մարտահրավերների առաջ, որոնք կառավարելու, երկրի համար նպաստավոր արտաքին միջավայր ձևավորելու համար անհրաժեշտ է ԱԳՆ և դիվանագիտական ծառայություն, որը կկարողանա վերցնել իր վրա և կիսել քաղաքական պատասխանատվությունը երկրի այսօրվա և ապագայի համար:

21 Август 2021 - 11:16 AMT
Министр иностранных дел Китая Ван И направил поздравительное послание Арарату Мирзояну в связи с назначением его министром иностранных дел Армении, отметив, что Китай готов укреплять сотрудничество с Арменией.
«Китай и Армения – традиционно дружественные партнеры. С момента установления дипломатических отношений были обеспечены активные контакты на различных уровнях, деловое сотрудничество и взаимосвязи неуклонно продвигались на международной арене, стабильно поддерживалась здоровая и стабильная динамика китайско-армянских отношений.
В настоящее время в мире широко распространена коронавирусная болезнь. Единство и солидарность – единственный верный выход в борьбе с коронавирусом.
Готов вместе с вами укреплять коммуникацию и сотрудничество между нашими ведомствами, углублять многоотраслевое сотрудничество, чтобы поднять китайско-армянские отношения на новый уровень развития», – заявил глава МИД Китая.
Он пожелал Мирзояну здоровья и всего наилучшего.
Арарат Мирзоян ранее занимал пост спикера парламента Армении. В августе был назначен на должность главы МИД РА.