Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը կոպիտ սխալ է համարում պետական սահմանի հետ կապված հարցերը միայն ռազմաքաղաքական տեսանկյունից դիտարկելը: Այդ մասին նա գրել է ֆեյսբուքյան իր էջում։
«Պետությունն այդ կերպ ինքն իրեն դնում է սահմանափակումների մեջ, ստիպված է լինում դիմել միայն միջազգային ռազմաքաղաքական ատյաններ, դառնում է աշխարհաքաղաքական գործընթացների զոհ և չի կարողանում պատշաճ պաշտպանել իր բնակչությանը, նրա իրավունքներն ու ազատությունները: Ակնհայտ է, որ ադրբեջանական իշխանությունները միայն օգտվում են դրանից:
Ադրբեջանական զինված ծառայողներին մեր գյուղերի մոտից և ճանապարհներից հեռացնելու գործողությունների հիմքում պետք է դնել նաև մարդու, սահմանային կոնկրետ բնակչի իրավունքների պաշտպանությունը ու այդ հիմքով պետք է օգտագործել միջազգային մեխանիզմները (հատուկ սահմանների հարցով ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդ, ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհուրդ, Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան և այլն)»,-ասվում է գրառման մեջ:
ՄԻՊ-ը նշել է նաև, որ մարդու իրավունքների խախտումների փաստերը լիարժեք թույլ են տալիս հիմնավորել, որ ինքնին նրանց ներկայությունը կյանքի, ազատ տեղաշարժի և միջազգայնորեն երաշխավորված մյուս կենսական իրավունքների կոպիտ խախտում է:
«Դա Կառավարությանը, մեր պետությանը հնարավորություն կտա լայնորեն օգտվել մարդու իրավունքների միջազգային մեխանիզմներից, դիվերսիֆիկացնել այդ մեխանիզմները և նաև այդ կերպ ուժեղացնել քաղաքական ու ռազմական բաղադրիչները:
Դա հնարավորություն կտա նաև պաշտպանել մեր զինծառայողների կյանքի իրավունքը:
Անվտանգություն չի նշանակում միայն քաղաքական ու ռազմական, այն առաջին հերթին մարդու, սահմանային բնակչության անվտանգ կյանքի և իրավունքների համար է», – ասված է ՄԻՊ հայտարարությունում։
Ավելի ուշ հայտնի դարձավ, որ ադրբեջանցի զինծառայողները փակել են նաև Սյունիքի մարզի Գորիսից Որոտան տանող ճանապարհը (լուսանկարի հատվածն է): Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում տեղեկացրել է ՄԻՊ Արման Թաթոյանը՝ հավելելով, որ փաստը հաստատվել է Մարդու իրավունքների պաշտպանին ներկայացվող ահազանգերի ստուգմամբ:

Омбудсмен Армении Арман Татоян считает грубой ошибкой рассматривать связанные с государственной границей вопросы только с политической точки зрения.
«Государство таким образом ставит себе ограничения, становится вынужденным обращаться в международные военно-политические инстанции, становится жертвой геополитических процессов и оказывается не в силах защищать надлежащим образом свое население, его права и свободы. Очевидно, что азербайджанские власти пользуются этим.
В основе удаления азербайджанских вооруженных военных с окрестностей наших сел и дорог должна лежать также защита прав человека, конкретного жителя приграничной зоны, и на этой основе надо использовать международные механизмы (Совет безопасности ООН специально по вопросам границ, Совет ООН по правам человека, Европейский суд по правам человека и так далее)», – отметил омбудсмен.
Он подчеркнул, что факты нарушения прав человека полноценно позволяют обосновать, что присутствие азербайджанцев само по себе является грубым нарушением права на жизнь, свободное передвижение и других международно гарантированных жизненно важных прав.
«Это даст возможность правительству, нашему государству воспользоваться международными механизмами по правам человека, диверсифицировать эти механизмы и таким образом усилить также политические и военные компоненты. Это также даст возможность защитить право наших военнослужащих на жизнь.
Безопасность значит не только политическая и военная, она прежде всего для безопасной жизни и прав человека, жителя приграничной зоны», – отметил Татоян.