ՀՀ ԱԱԾ սահմանապահ զորքերն օպերատիվ-հետախուզական և որոնողական միջոցառումներ են իրականացնում ադրբեջանական կողմի տրամադրած տեղեկության վերաբերյալ, ըստ որի իրենց ուղեկալներից մեկի վրա հարձակում է տեղի ունեցել։
«Ադրբեջանի պետական սահմանապահ ծառայության կողմից հայկական կողմին փոխանցվել է տեղեկություն, որ իրենց ուղեկալներից մեկի վրա հարձակում է տեղի ունեցել»,-ասվում է ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության հաղորդագրության մեջ։
Նշվում է նաև, որ ԱԱԾ սահմանապահ զորքերի և ՌԴ անվտանգության դաշնային ծառայության սահմանապահների կողմից ադրբեջանական կողմի հետ բանակցություններ են տարվում Գորիս-Կապան միջպետական ճանապարհի՝ օգոստոսի 26-ից փակված Գորիս-Որոտան և Շուռնուխ-Կարմրաքար հատվածները վերաբացելու վերաբերյալ։
Ավելի ուշ հայտնի դարձավ, որ ադրբեջանցի զինծառայողները փակել են նաև Սյունիքի մարզի Գորիսից Որոտան տանող ճանապարհը:

The Armenian National Security Service is investigating information provided by Baku, alleging that one of the Azerbaijani border checkpoints has been attacked.
"The State Border Guard Service of Azerbaijan provided information to the Armenian side that one of their checkpoints has been attacked," the NSS said in a statement on Friday, August 27.
The Security Service said the Armenian and Russian sides continue negotiations with the Azerbaijani military to open an interstate road that has been blocked by the Azeris in the past three days.