ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն օգոստոսի 31-ին Մոսկվայում հանդիպում կունենա Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ, տեղեկացնում է ՌԴ ԱԳՆ-ն։
Միրզոյանը Մոսկվա կմեկնի աշխատանքային այցով։ ԱԳ նախարարի պաշտոնում նշանակումից հետո սա կլինի նրա առաջին արտասահմանյան այցը։
Հանդիպման ընթացքում նախարարները հանգամանալից կքննարկեն բոլոր ոլորտներում ռուս-հայկական դաշնակցային հարաբերությունների զարգացմանը, ընդհանուր ինտեգրացիոն միավորումներում՝ ԱՊՀ-ում, ՀԱՊԿ-ում և ԵԱՏՄ-ում, գործակցության սերտացմանը, ինչպես նաև ՄԱԿ-ում, ԵԱՀԿ-ում և այլ միջազգային կազմակերպություններում դիրքորոշումների համակարգմանն ուղղված հետագա քայլերը։
«Կքննարկվի Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի և 2021 թվականի հունվարի 11-ին պայմանավորվածությունների կատարման ընթացքը` այդ թվում հումանիտար հարցերը և Հարավային Կովկասում տնտեսական և տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակումը:
Հուսով ենք, որ Մոսկվայում կայանալիք բանակցությունները կնպաստեն Երևանի հետ դաշնակցային համագործակցության խորացմանը, տարածաշրջանում անվտանգության և կայունության ամրապնդմանը»,- ասվում է ՌԴ ԱԳՆ հայտարարության մեջ:

31 августа министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян отправится с рабочим визитом в Москву для встречи с главой МИД РФ Сергеем Лавровым. Об этом сообщает официальный сайт МИД России.
В ходе своего первого зарубежного визита после назначения главой МИД Мирзоян обсудит с Лавровым вопросы, связанные с дальнейшими шагами по развитию армяно-российских союзнических отношений в различных сферах, с расширением сотрудничества в общих интеграционных объединениях – в СНГ, ОДКБ и ЕАЭС, а также согласованием позиций в ООН, ОДКБ и других международных организациях.
Будет рассмотрен ход реализации договоренностей лидеров Армении, РФ и Азербайджана по Нагорному Карабаху от 9 ноября 2020 года и 11 января 2021 года, включая гуманитарные вопросы и разблокирование экономических и транспортных связей на Южном Кавказе.
«Рассчитываем, что предстоящие переговоры в Москве будут способствовать углублению союзнического взаимодействия с Ереваном, укреплению безопасности и стабильности в регионе», – говорится в сообщении МИД РФ.
19 августа президент республики Армен Саркисян назначил бывшего спикера парламента Армении Арарата Мирзояна главой внешнеполитического ведомства страны.