ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն օգոստոսի 31-ին Մոսկվայում հանդիպում կունենա Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ, տեղեկացնում է ՌԴ ԱԳՆ-ն։
Միրզոյանը Մոսկվա կմեկնի աշխատանքային այցով։ ԱԳ նախարարի պաշտոնում նշանակումից հետո սա կլինի նրա առաջին արտասահմանյան այցը։
Հանդիպման ընթացքում նախարարները հանգամանալից կքննարկեն բոլոր ոլորտներում ռուս-հայկական դաշնակցային հարաբերությունների զարգացմանը, ընդհանուր ինտեգրացիոն միավորումներում՝ ԱՊՀ-ում, ՀԱՊԿ-ում և ԵԱՏՄ-ում, գործակցության սերտացմանը, ինչպես նաև ՄԱԿ-ում, ԵԱՀԿ-ում և այլ միջազգային կազմակերպություններում դիրքորոշումների համակարգմանն ուղղված հետագա քայլերը։
«Կքննարկվի Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի և 2021 թվականի հունվարի 11-ին պայմանավորվածությունների կատարման ընթացքը` այդ թվում հումանիտար հարցերը և Հարավային Կովկասում տնտեսական և տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակումը:
Հուսով ենք, որ Մոսկվայում կայանալիք բանակցությունները կնպաստեն Երևանի հետ դաշնակցային համագործակցության խորացմանը, տարածաշրջանում անվտանգության և կայունության ամրապնդմանը»,- ասվում է ՌԴ ԱԳՆ հայտարարության մեջ:

Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan will travel to Moscow to meet with his Russian counterpart Sergei Lavrov on August 31, the Russian Foreign Ministry reports.
"This is the first foreign trip of the head of the Armenian Foreign Ministry since his appointment to the post. The ministers will thoroughly discuss further steps to develop the Russian-Armenian alliance in all areas, build up cooperation in common integration associations – the CIS, the CSTO and the EAEU – as well as coordinate positions in the UN, OSCE and other international organizations," the Russian side said in a statement.
"The progress in the implementation of the agreements from November 9, 2020 and January 11, 2021 of the leaders of Russia, Armenia and Azerbaijan on Nagorno-Karabakh, including humanitarian issues and the unblocking of economic and transport communications in the South Caucasus, will be considered."
The Russian Foreign Ministry also expressed hope that the talks in Moscow will contribute to deepening allied cooperation between the two countries and strengthening security and stability in the region.