Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ, Եվրոպական միության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով Բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելը Արարատ Միրզոյանին ուղղված շնորհավորական ուղերձում նշել է, որ Հայաստանը Եվրոպական միության կարևոր գործընկերն է։
Բորելը շնորհավորել է Արարատ Միրզոյանին Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ։
Բորելը գրել է, որ ԵՄ-ն պատրաստ է օժանդակություն տրամադրել սահմանների դելիմիտացիայի գործում։
«Ձեր նշանակումը տեղի է ունեցել Հայաստանի համար վճռորոշ ժամանակաշրջանում։ Նախորդ տարվա ռազմական գործողություններից հետո ցանկանում եմ վերահաստատել ԵՄ պատրաստակամությունը` նպաստելու տևական և համապարփակ կարգավորմանը, այդ թվում՝ Հարավային Կովկասի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցչի միջոցով, հնարավորության դեպքում աջակցելով հետկոնֆլիկտային վերականգնմանն ու վստահության մթնոլորտի ստեղծմանն ուղղված միջոցառումներին։ Այս համատեքստում մենք շարունակում ենք աջակցել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ջանքերին։ Ի հավելումն, մենք նաև պատրաստ ենք օժանդակություն տրամադրել սահմանների դելիմիտացիայի գործում։ Հաշվի առնելով այն, որ մեր բոլոր երկրները շարունակում են պայքարել COVID-19 համավարակի դեմ, թույլ տվեք ընդգծել, որ Եվրոպական միությունը հանձնառու է աջակցելու Հայաստանին՝ հանրային առողջապահական այս ճգնաժամը և դրա հետևանքները հաղթարելու գործում»,-ասվում է ուղերձում։
Նշվում է նաև, որ 2018-ից ի վեր երկկողմ հարաբերություններն էականորեն ակտիվացել են, իսկ 2021 թվականի մարտի 1-ին Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի ուժի մեջ մտնելը մեկ այլ կարևոր, դրական հանգրվան էր։
«Այս համաձայնագրի կյանքի կոչումն առանցքային է մեր երկկողմ հարաբերություններում, և մենք պատրաստակամ ենք շարունակելու համագործակցությունը փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում, ներառյալ՝ ժողովրդավարության, օրենքի գերակայության և մարդու իրավունքների ամրապնդման, աշխատատեղերի և գործարար հնարավորությունների, շրջակա միջավայրի, կրթության բարելավման և գիտական հետազոտությունների համար հնարավորությունների ուղղությամբ»,-ասվում է Բորելի ուղերձում։

Vice-President of the European Commission, High Representative of the EU for Foreign Affairs and Security Policy Josep Borrell sent a congratulatory message to Ararat Mirzoyan on assuming the position of the Foreign Minister of Armenia.
Borrell said Armenia is an important partner of the European Union, noting that relations between the two have intensified significantly since 2018 and the entry into force of our Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement on 1 March 2021.
"The implementation of this agreement is a central part of our bilateral relations and we stand ready to continue cooperating in areas of mutual interest, including strengthening democracy, the rule of law and human rights, jobs and business opportunities, the environment, better education and opportunities for research," the High Representative said.
"Your appointment comes at a crucial time for Armenia. Following last year’s hostilities, I would like to reiterate the EU’s readiness to contribute, including through the EU Special Representative for the South Caucasus, in the shaping of a durable and comprehensive settlement, for instance, where possible through support for post conflict rehabilitation and confidence building measures. We continue to support the efforts of the OSCE Minsk Group in this regard. In addition, we are also prepared to provide assistance related to border delimitation. Given that all our countries are still grappling with the Covid-19 pandemic, let me also emphasize that the European Union continues to be committed to supporting Armenia in dealing with this public health crisis and its consequences."
Mirzoyan was appointed the Foreign Minister of Armenia on August 19. He was elected the speaker of parliament in January 2019. A founding member of Prime Minister Nikol Pashinyan’s Civil Contract Party, Mirzoyan also briefly served as the First Deputy Prime Minister in 2018.