Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է, որ իր երկիրը պատրաստ է Հայաստանի հետ հարաբերությունների աստիճանական կարգավորմանը՝ վերջինիս կողմից «հաշտվողական հայտարարությունների» ֆոնին, տեղեկացնում է ՌԻԱ Նովոստին։
Ավելի վաղ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, թե դրական ազդակներ է տեսնում Թուրքիայի կողմից տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման համատեքստում։ «Մենք այդ ազդակները կգնահատենք և դրական ազդակներին դրական ազդակներով կպատասխանենք», – ասել է նա։
«Ես հաջողություն եմ մաղթում ՀՀ նոր կառավարությանը։ Մեր տարածաշրջանին կառուցողական մոտեցում է պետք։ Նույնիսկ եթե կան տարաձայնություններ, պետք է դրացիական հարաբերություններ զարգացնել տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության սկզբունքները հարգելու հիման վրա։ Ուստի մենք կարող ենք աստիճանապես կարգավորել հարաբերությունները ՀՀ հետ՝ նոր կառավարությունը հայտարարել է այդ ուղղությամբ շարժվելու պատրաստակամության մասին»,- ասել է Էրդողանը թուրք լրագրողներին՝ Սարաևոյից վերադառնալիս։
Ըստ նրա, միայն կայուն խաղաղություն ապահովելուց հետո կարելի է պայմաններ ստեղծել տնտեսական զարգացման և համագործակցության համար։
«Նույն ընկալումով Ադրբեջանն է առաջարկում բանակցություններ սկսել ՀՀ հետ համապարփակ խաղաղ պայմանագիր կնքելու համար։ Նման մոտեցման շնորհիվ նոր հնարավորություններ կառաջանան Հարավային Կովկասի զարգացման համար։ Մենք պատրաստ ենք աշխատել բոլոր կողմերի հետ, որոնք ցանկանում են օգտագործել այդ պատմական շանսը։ Օրակարգում մեր առաջարկն է «Հինգի հարթակ» կամ «Վեցի հարթակ» ստեղծելու մասին՝ Թուրքիայի, Ադրբեջանի, ՌԴ, Իրանի և ՀՀ մասնակցությամբ։ Մենք առաջարկել ենք ներառել նաև Վրաստանին։ Եթե այդպիսի հարթակ ստեղծվի, տարածաշրջանում շատ ավելի հանգիստ կլինի»,-ասել է նա։
Էրդողանն ասել է նաև, որ տարածաշրջանում պետք է անցկացնել երկաթուղային, ավտոմոբիլային ճանապարհներ, «որոնք կկապեն երկրները, և այդպիսով բոլոր խնդիրները կհաղթահարվեն»։
«Մենք քննարկել ենք այս հարցերը (ՌԴ նախագահ) Պուտինի հետ և համաձայնության եկել։ (Ադրբեջանի նախագահ) Ալիևի հետ ևս։ Իրանում փոխվել է նախագահը, և նրա հետ ևս մենք այդ թեման կքննարկենք»,-ասել է Էրդողանը։

Турция готова к постепенной нормализации отношений с Арменией на фоне ее примирительных заявлений. Об этом сообщил президент республики Реджеп Тайип Эрдоган.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян ранее заявил, что видит положительные сигналы со стороны Турции в контексте регионального мира.
«Я желаю успехов новому правительству Армении. Нашему региону нужен конструктивный подход. Даже если имеются разногласия, развивать соседские отношения нужно на основе уважения к территориальной целостности и суверенитету. Поэтому мы можем постепенно нормализовать отношения с Арменией, новое правительство которой заявило о готовности двигаться в этом направлении», – сказал Эрдоган турецким журналистам в самолете, возвращаясь после визита в Сараево, пишет РИА Новости.
По его словам, заниматься вопросами экономического развития и создавать условия для сотрудничества можно только после обеспечения стабильного мира.
«С таким же понимаем Азербайджан предлагает начать переговоры с Арменией для достижения всеобъемлющего мирного соглашения. Благодаря такому подходу появятся новые возможности для развития Южного Кавказа. Мы готовы работать со всеми сторонами, которые хотят использовать такой исторический шанс. На повестке наше предложение о создании «Платформы пяти» или «Платформы шести» с участием Турции, Азербайджана, России, Ирана и Армении. Мы предложили включить сюда и Грузию. Если такая площадка будет организована, в регионе станет намного спокойнее», – сказал Эрдоган.
Он добавил, что в регионе нужно прокладывать железные, автомобильные дороги, «которые свяжут страны, и, таким образом, многие проблемы будут преодолены».
«Мы с (президентом России Владимиром) Путиным обсуждали эти вопросы и пришли к согласию. И с (президентом Азербайджана Ильхамом) Алиевым тоже. В Иране сменился президент, и с ним мы эту тему тоже обсудим», – сказал Эрдоган.