Մարտակերտի բնակելի տներից մեկը մտած և ձերբակալված ադրբեջանցի զինծառայողը կալանավորվել է, տեղեկացնում է Արցախի քննչական կոմիտեի մամուլի ծառայությունը։
Oգոստոսի 28-ին տեղեկատվություն էր տարածվել Մարտակերտ քաղաքում հայտնաբերված Ադրբեջանի զինված ուժերի զինծառայողի վերաբերյալ հարուցված քրեական գործն ԱՀ քննչական կոմիտեում վարույթ ընդունելու մասին:
Նույն օրը զինծառայող Ջամիլ Բաբաևը որպես մեղադրյալ է ներգրավել և նրան մեղադրանք է առաջադրվել ԱՀ ՔՕ 350-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 316-րդ հոդվածով, 145-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 135-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 133-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ, 3-րդ, 4-րդ և 6-րդ կետերով:
Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը:
Օգոստոսի 25-ին ԱՀ Մարտակերտ քաղաքի Տերյան փողոցի մի բնակարանում հայտնաբերվել է Ադրբեջանի զինված ուժերի զինծառայող Ջամիլ Բաբաևը: Հարուցվել է քրեական գործ՝ առերևույթ ԱՀ պետական սահմանն ապօրինի հատելու, հիշյալ բնակարանի անչափահաս բնակիչներին սպանության սպառնալիք տալու և լրտեսության հատկանիշներով նախատեսված հանցավոր դեպքերի կապակցությամբ։

An Azerbaijani soldier who made his way to the city of Martakert in Nagorno-Karabakh (Artsakh) has been arrested, several days after his detention in a private house, the Artsakh Investigative Committee reports.
On August 28, Azerbaijani serviceman Jamil Babayev was charged with illegal border crossing, espionage, death threats against minors and other offenses.
The incident happened in Martakert on August 25, when the Azerbaijani soldier entered a house, with only two teenage children inside at the time, and demanded food and cigarettes, threatening the boys.
The teenagers fed him, after which one of them promised to go to the store for cigarettes, and left the house. The boy, however, called the police instead, and law enforcement officers came and took the man away.