Մարտակերտի բնակելի տներից մեկը մտած և ձերբակալված ադրբեջանցի զինծառայողը կալանավորվել է, տեղեկացնում է Արցախի քննչական կոմիտեի մամուլի ծառայությունը։
Oգոստոսի 28-ին տեղեկատվություն էր տարածվել Մարտակերտ քաղաքում հայտնաբերված Ադրբեջանի զինված ուժերի զինծառայողի վերաբերյալ հարուցված քրեական գործն ԱՀ քննչական կոմիտեում վարույթ ընդունելու մասին:
Նույն օրը զինծառայող Ջամիլ Բաբաևը որպես մեղադրյալ է ներգրավել և նրան մեղադրանք է առաջադրվել ԱՀ ՔՕ 350-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 316-րդ հոդվածով, 145-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 135-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 133-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ, 3-րդ, 4-րդ և 6-րդ կետերով:
Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը:
Օգոստոսի 25-ին ԱՀ Մարտակերտ քաղաքի Տերյան փողոցի մի բնակարանում հայտնաբերվել է Ադրբեջանի զինված ուժերի զինծառայող Ջամիլ Բաբաևը: Հարուցվել է քրեական գործ՝ առերևույթ ԱՀ պետական սահմանն ապօրինի հատելու, հիշյալ բնակարանի անչափահաս բնակիչներին սպանության սպառնալիք տալու և լրտեսության հատկանիշներով նախատեսված հանցավոր դեպքերի կապակցությամբ։

30 Август 2021 - 10:42 AMT
Азербайджанский военнослужащий, проникший в дом в карабахском Мартакерте, арестован. Об этом сообщает Следственный комитет Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики).
«28 августа было распространено сообщение о том, что уголовное дело по факту проникновения военнослужащего ВС Азербайджана Джамиля Бабаева в город Мартакерт принято в производство Следственного комитет Арцаха.
В тот же день Джамиль Бабаев был привлечен в качестве обвиняемого и ему предъявлено обвинение по части 1 статьи 316, части 1 статьи 350 и части 1 статьи 135 Уголовного кодекса Республики Арцах», – говорится в сообщении.
В качестве меры пресечения в его отношении избран арест.
25 августа в одной из квартир на улице Теряна в городе Мартакерт в Нагорном Карабахе был обнаружен военнослужащий ВС Азербайджана Джамиль Бабаев. Возбуждено уголовное дело о шпионаже, незаконном пересечении государственной границы Республики Арцах с угрозой убийства несовершеннолетних жильцов указанной квартиры.