Վայոց ձորի մարզի Սերս գյուղի «Գոգի լեռ» կոչվող սարատեղում արածող 110 խոշոր եղջերավոր կենդանիներից 80-ը մոտեցել են ադրբեջանական դիրքին, որից 75-ը զինծառայողները հափշտակել են ու չեն վերադարձրել։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում տեղեկացրել է ՄԻՊ Արման Թաթոյանը։
Դեպքը տեղի է ունեցել օգոստոսի 16-ին՝ ժամը 10:30-ի սահմաններում: Այդ մասին Մարդու իրավունքների պաշտպանին ահազանգել են երկու տուժածը։
Նրանք տեղեկացրել են, որ իրենք մոտ 800-900 մ հեռավորությունից նկատել են, թե ինչպես են ադրբեջանական 3 զինծառայող դուրս գալիս իրենց խրամատից և մոտենում կենդանիներին: Այդ ընթացքում նրանք հեռվից շարունակել են հետևել ադրբեջանական զինծառայողների արարքին, որոնցից մեկը մոտ 300 մ առաջացել է և ձորակից քշել, բարձրացրել է կենդանիներին, որից հետո արդեն երեքով տարել են կենդանիներին:
Ադրբեջանական զինծառայողները եղել են զինված, սակայն իրենք վտանգի պատճառով չեն մոտեցել նրանց և չեն կարողացել հետ վերադարձնել կենդանիներին:
Քաղաքացիները դիմել են Վայոց ձորի մարզպետարան, համայնքի ղեկավարին, ՀՀ սահմանապահ զորքերին և բանակային կորպուս: Մարզպետարանից այցելել են և արձանագրել կատարվածը և նշել, որ անհրաժեշտ է կենդանիների վերաբերյալ բանկի և համայնքից տեղեկանքներ ներկայացնել:
«Տուժած քաղաքացիների պնդմամբ՝ խոշոր եղջերավոր կենդանիներն իրենք ձեռք են բերել գյուղատնտեսական վարկի գումարով, որը կազմում է մոտ 8 մլն դրամ և չգիտեն, թե ինչ միջոցներով են շարունակելու վճարել վարկերը:
Մեր պետությունը պետք է միջազգային հարթակներում նախաձեռնի այնպիսի գործընթացներ, որոնք այս փաստերի օգտագործմամբ հնարավորություն կտան ադրբեջանական իշխանություններին պարտադրել հատուցել մարդկանց՝ նրանց նման խնդիրների առաջ կանգնեցնելու համար»,-ասվում է գրառման մեջ:
ՄԻՊ-ը գրություններ կհասցեագրի կառավարությանը։
«Հ․Գ․ 80 եղջերավոր կենդանիներին հետ վերադարձնելու համար քաղաքացիները հետաքրքիր քայլ են մտածել․ սահմանին են մոտեցրել նորածին հորթերի, որոնց արձակած ձայների արդյունքում բնազդով հետ է վերադարձել 5 խոշոր եղջերավոր կենդանի»,-ասվում է ՄԻՊ գրառման մեջ։
Ադրբեջանցի զինծառայողները բազմաթիվ նմանատիպ գործողությունների են դիմել նաև ՀՀ մյուս սահմանակից մարզերում՝ Գեղարքունիքում և Սյունիքում՝ նյութական մեծ վնաս պատճառելով հայ գյուղացիներին։ Ադրբեջանցիները նաև դիտավորությամբ հրկիզում են հայ գյուղացիների արոտավայրերը և խոտհարքերը։

31 Август 2021 - 08:46 AMT
В местности для выпаса скота в горах под названием «Гоги лер» села Серс Вайоцдзорской области Армении 80 из 110 голов крупного рогатого скота приблизились к азербайджанской боевой позиции. Азербайджанские военнослужащие выкрали 75 голов крупного рогатого скота и не вернули армянской стороне. Об этом сообщил омбудсмен Армении Арман Татоян.
Инцидент произошел 16 августа около 10:30. По словам потерпевших местных жителей, они с расстояния примерно 800-900 метров заметили трех азербайджанских военнослужащих, вышедших из своих окопов и приближающихся к животным. Все это время они продолжали издалека следить за действиями азербайджанских солдат, один из которых продвинулсся вглубь территории Армении на 300 м и подогнал животных с оврага, после чего азербайджанские военные втроем забрали их.
Азербайджанские военнослужащие были вооружены, поэтому местные жители из-за опасности не подошли к ним и не смогли вернуть животных.
Как указали граждане, они обращались в областную администрацию Вайоц Дзора, главе общины, пограничным войскам Армении, армейский корпус. Прибывшие из областной администрации зафиксировали происшедшее и указали, что необходимо предоставить соответствующие справки о животных из банка и общинной администрации.
По словам потерпевших граждан, скот был приобретен на полученный сельскохозяйственный кредит, который составляет около 8 млн драмов, и они не знают, как будут выплачивать его.
«Государство должно инициировать процессы на международных площадках, которые с использованием этих фактов вынудят власти Азербайджана компенсировать людям – за то, что они столкнулись с такими проблемами.
Мы, конечно, как предусматривает установленный порядок, обратимся в правительство, чтобы понять позицию по немедленному решению проблем этих людей, прежде чем инициировать такой процесс на международных площадках. Мы готовы к совместной работе по любому вопросу», – отмечается в заявлении офиса омбудсмена РА.
ВС Азербайджана с 12 мая находятся на армянской территории, обстреливают дома и армянские позиции, поджигают траву, крадут скот.