Ադրբեջանցիները քանդել են Արցախի Հադրութի շրջանի Մեծ թաղեր գյուղում գտնվող Մակունի կամուրջը։ Այդ մասին Twitter-ի իր միկրոբլոգում տեղեկացրել է Caucasus Heritage Watch-ը՝ Կովկասյան ժառանգության պաշտպանության միջազգային կազմակերպությունը։
1890 թվականին կառուցված Մակունի փոքր կամուրջը կառուցված էր Իշխանագետի վտակներից մեկի վրա։
Դա տեղի է ունեցել ապրիլի 8-ից հուլիսի 7-ն ընկած ժամանակահատվածում։ Այդ են վկայում կազմակերպության ներկայացրած արբանյակային լուսանկարները։
Կամուրջը քանդվել է Ադրբեջանի հսկողության տակ անցած այդ հատվածում ճանապարհի շինարարական աշխատանքների ընթացքում։ Նշվում է, որ կառույցը դժվար է տարբերակել արբանյակային լուսանկարներում դրա փոքր չափերի պատճառով, սակայն CHW աղբյուրները հաստատել են փաստը։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Արցախի Հադրութի շրջանի Ազոխ գյուղում ադրբեջանցիները ոչնչացրել են Հայրենական Մեծ պատերազմի, Արցախյան առաջին պատերազմի և Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված հուշարձանները։ Այս մասին հայտնել էր monumentwatch.org –ը։ Դեռևս 44-օրյա պատերազմից մի քանի ամիս անց՝ 2021 թվականի մայիս ամսին Ադրբեջանի Հանրային հեռուստատեսության տարածած տեսանյութից երևում էր, որ հուշահամալիրի տարածքում բացակայում է Հայոց ցեղասպանության զոհերին նվիրված հուշարձանը, սակայն հուշահամալիրը ամբողջությամբ ավերված չէր։ Իսկ արդեն 2021թ. հուլիսին արբանյակային լուսանկարներից երևում է, որ հուշահամալիրի տարածքը գրեթե ամբողջովին ավերված է։

1 Сентябрь 2021 - 10:55 AMT
Азербайджанцы разрушили мост Макун 19-го века в селе Мец Тагер Гадрутского района Нагорного Карабаха, оккупированного Азербайджаном. Об этом сообщила Международная организация по защите Кавказского наследия (Caucasus Heritage Watch) в своем микроблоге в Twitter.
Организация опубликовала спутниковое фото, показывающее, что мост был разрушен в период с 8 апреля по 7 июля.
Отмечается, что мост был разрушен при проведении дорожно-строительных работ на этом участке реки после того, как эта территория перешла под контроль Азербайджана. Азербайджанская сторона проводит инженерные работы для изменения русла реки Ишханагет.
Ранее стало известно, что в селе Азох Гадрутского района Арцаха азербайджанцы разрушили памятники, посвященные жертвам Великой Отечественной войны, Первой Арцахской войны и Геноциду армян. Спустя несколько месяцев после 44-дневной войны, в мае 2021 года, видеотрансляция Общественного телевидения Азербайджана показала, что памятника жертвам Геноцида армян в районе мемориала нет, однако сам мемориал не полностью разрушен. А уже в июле, судя по спутниковым снимкам, территория мемориала была практически полностью разрушена.