ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը և Իրանի ԱԳ նորանշանակ նախարար Հոսսեյն Ամիր Աբդոլլահիանին հեռախոսազրույց են ունեցել, որի ընթացքում ընդգծվել է «Պարսից ծոց – Սև ծով» միջազգային տրանսպորտային միջանցք ստեղծելու մասին բազմակողմ hամաձայնագրի ստորագրման և արդյունավետ կիրարկման կարևորությունը։
Միրզոյանը և Աբդոլլահիանը հույս են հայտնել, որ միասնական ջանքերով առավել կզարգացնեն դարավոր բարիդրացիական կապերի վրա հիմնված hայ-իրանական համընդգրկուն հարաբերությունները։
Կողմերը հանգամանալից անդրադարձել են երկկողմ և բազմակողմ հարթակներում երկու երկրի միջև հաստատված արդյունավետ գործակցությանը։ Առանձնակիորեն ընդգծվել են տնտեսական ոլորտում փոխգործակցության ընդլայնման հեռանկարները: Այս առումով շեշտվել է Հայաստանի և Իրանի միջկառավարական համատեղ հանձնաժողովի դերը։
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային և միջազգային անվտանգության հարցերի շուրջ։
Արարատ Միրզոյանն իր գործընկերոջ ուշադրությունն է հրավիրել ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից Հայաստանի ինքնիշխան տարածք ապօրինի ներխուժման արդյունքում ստեղծված իրավիճակին՝ ընդգծելով նմանօրինակ գործելաոճի անթույլատրելիությունը, ինչը լուրջ սպառնալիք է տարածաշրջանային կայունությանը:

Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan and his Iranian counterpart Hossein Amir Abdollahian spoke over the phone on Wednesday, September 1 to discuss age-old bilateral ties and major regional projects.
Mirzoyan and Abdollahian both congratulated each other on assuming the office of Foreign Minister of their countries. The two weighed in on the effective cooperation of the two countries on bilateral and multilateral platforms.
The prospects for expanding cooperation in the economic sphere were emphasized, and the role of the joint intergovernmental commission of was noted.
The Foreign Ministers also stressed the importance of the effective application of the multilateral agreement on the creation of the Persian Gulf-Black Sea international transport corridor.
The sides also exchanged views on regional and international security issues. Mirzoyan drew the attention of his colleague to the situation resulting from the illegal incursion of the Azerbaijani armed forces into the territory of Armenia, stressing the inadmissibility of such behavior, which is a serious threat to regional stability.