Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը, կառավարության նիստում անդրադառնալով կորոնավիրուսի համավարակի հետ կապված վիճակին, տեղեկացրել է, որ ծանր վիճակում է 650 հիվանդ, ծայրահեղ ծանր վիճակում՝ 126։
«Ունենք 18 տարեկան երիտասարդ, որը գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում»,-ասել է նա։
Նա նշել է, որ դելտա շտամի տարածումն աչքի է ընկնում ավելի մեծ վարակելիությամբ և ծանր ընթացքով, ինչպես նաև երիտասարդացմամբ։ Նրա խոսքով՝ կան վարակված 20-28 տարեկան երիտասարդներ, որոնց շրջանում նաև մահվան դեպք է գրանցվել:
Արհեստական շնչառության ապարատին միացված է 51 քաղաքացի։ Ավանեսյանը հավելել է, որ սեպտեմբերի 2-ի դրությամբ ծավալված է մոտ 1600 մահճակալ, որոնցից 1400-ը զբաղված է:
Անդրադառնալով պատվաստումներին՝ նախարարն ասել է, որ ցանկացողների մեծ հոսք է նկատվում, իսկ արդեն պատվաստվել է 293, 955 քաղաքացի։
Սեպտեմբերի 2-ի, ժամը 11:00-ի դրությամբ հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության ընդհանուր 243 386 դեպք, որոնցից 227 726-ն` առողջացած, 4876-ը` մահվան ելքով: Կորոնավիրուսային հիվանդությամբ այս պահին փաստացի բուժում է ստանում 9625 պացիենտ:

2 Сентябрь 2021 - 13:13 AMT
В Армении в тяжелом состоянии находятся 650 зараженных коронавирусом, 126 человек – в крайне тяжелом состоянии. Об этом заявила министр здравоохранения республики Анаит Аванесян на заседании правительства РА.
По ее словам, в реанимации находится 18-летний молодой человек.
Министр отметила, что штамм дельта более заразен, поражает более молодых и проходит более тяжело. Она добавила, что заражаются молодые люди в возрасте 20-28 лет, есть даже летальный исход.
К аппарату искусственного дыхания подключен 51 гражданин. Аванесян добавила, что по состоянию на 2 сентября в стране есть около 1600 коек, из которых 1400 заняты.
Касаясь прививок, министр сообщил, что поток желающих большой, и 293 955 граждан уже вакцинированы.
По состоянию на 2 сентября в Армении подтверждено 243 386 случаев заболевания коронавирусом, из которых 227 726 выздоровели и 4876 умерли.