Արցախում տեղակայված ռուս խաղաղապահ զորակազմի զինծառայողները Լեռնային Ղարաբաղի հեռավոր շրջաններում ապահովել են մոտ 5000 բնակչի համար գերարագ ինտերնետի և որակյալ բջջային կապի վերականգնման աշխատանքների անվտանգությունը։
Մարտակերտի շրջանում շփման գծի հարևանությամբ հեռահաղորդակցային ցանցի աշխատակիցները վերանորոգման և վերականգնման աշխատանքներ են իրականացրել և փոխարինել հեռարձակող սարքավորումները, տեղեկացնում է ՌԴ ՊՆ մամուլի ծառայությունը։
«Մեր այսօրվա խնդիրը բջջային կապի վերականգնման աշխատանքների անվտանգության ապահովումն է։ Քանի որ բջջային կապի աշտարակը մոտ է շփման գծին, ընկերության ղեկավարությունը դիմել էր ռուս խաղաղապահների հրամանատարությանը՝ խնդրելով ապահովել աշխատանքների անվտանգությունը»,-ասել է Ռուսական խաղաղապահ զորակազմի ներկայացուցիչ Ալեքսանդր Զայցևը։
Լեռնային Ղարաբաղի հեռավոր շրջաններում բջջային կապի աշտարակներն ապահովվում են արևային պանելներով, որոնք ապահավում են բջջային կապի և գերարագ ինտերնետի անխափան առկայությունը։

Военнослужащие российского миротворческого контингента обеспечили безопасное восстановление вышки сотовой связи для обеспечения около 5000 жителей отдаленных районов Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) качественной мобильной связью и высокоскоростным интернетом. Об этом сообщает пресс-служба Минобороны РФ.
В Мартакертском районе вблизи линии разграничения сторон сотрудники телекоммуникационных сетей под контролем российских миротворцев провели ремонтно-восстановительные работы на антенно-мачтовых сооружениях сотовой связи и замену ретрансляционного оборудования.
«Нашей задачей на сегодня является обеспечение безопасности работ на вышке сотовой связи, которая находится в близи линии разграничения. В связи с чем руководство компании обратилось к командованию российского миротворческого контингента в Нагорном Карабахе, с просьбой обеспечить безопасность проведения работ», – сказал представитель российского миротворческого контингента Александр Зайцев.
В отдаленных районах Арцаха проводятся работы по оборудованию сотовых вышек связи современными солнечными панелями, обеспечивающими бесперебойную работу мобильной связи и высокоскоростного интернета.