Սերբիայի իրավապահ մարմինները, ՀՀ իշխանությունների պահանջով, ձերբակալել են Վիեննայում ԵԱՀԿ-ում Հյուսիսային Մակեդոնիայի առաքելության ղեկավարի տեղակալ Միլե Միլենկովսկիին, տեղեկացնում է ՏԱՍՍ-ը հյուսիսմակեդոնական Alsat-M հեռուստաալիքի վրա հղումով։
Ձերբակալությունը տեղի է ունեցել դեռևս օգոստոսի 27-ին՝ Հյուսիսային Մակեդոնիա մուտք գործելու համար «Պրեշևո» անցակետը հատելիս։ Սակայն, Հյուսիսային Մակեդոնիայի ԱԳՆ-ն հաստատել է փաստը սեպտեմբերի 3-ին։
Հեռուստաալիքի տվյալներով, Սերբիայի իշխանությունները գործել են ըստ հայկական կողմի հարցման մի գործի առնչությամբ, որով որպես ֆիգուրանտ անցնում է նաև Միլենկովսկին։ Դիվանագետը Հյուսիսային Մակեդոնիայի ազգային հակահետախուզության նախկին ղեկավար Սաշո Միյալկովի ազգականն է, որը պատիժ է կրում պաշտոնեական դիրքի չարաշահման համար:
Ըստ ՀՀ իրավապահ մարմինների, 2018-ին Հյուսիսային Մակեդոնիայի երեք դիվանագետ Միլենկովսկու գլխավորությամբ, Հայաստանից մասնավոր ինքնաթիռով դուրս են բերել երկրի նախկին իշխանությունների մի ներկայացուցչի, որը մեղադրվում է խոշոր գումարներ հափշտակելու մեջ։

The law enforcement bodies of Serbia, on the basis of an international arrest warrant from Armenian authorities, have detained the deputy head of the North Macedonian mission to the OSCE in Vienna Mila Milenkovski, TASS said citing a report from Alsat-M, a North Macedonian TV channel.
Milenkovski was detained back on August 27 when crossing the border to North Macedonia. However, the country's Ministry of Foreign Affairs confirmed the news only on Friday, September 3.
According to the TV channel, the Serbian authorities acted in accordance with the request of the Armenian side, which is investigating a case, in which Milenkovsky is one of the defendants.
According to Armenian law enforcement agencies, in 2018, three diplomats from North Macedonia, led by Milenkovski, evacuated from Armenia a representative of the country's former government, accused of embezzling a large sum of money.