Պաշտպանության նախարար Արշակ Կարապետյանը եռամսյա հավաքների մասնակիցների հետ հանդիպմանը հայտարարել է, որ մեզանից բացի ոչ ոք չի պաշտպանի մեր երկիրը և կոչ արել վերապատրաստման գործընթացն առավել արդյունավետ իրականացնել։
«Անհրաժեշտության դեպքում պետք է կարողանանք պաշտպանել մեր երկիրը։ Բացի մեզանից, ոչ ոք չի պաշտպանի, մնացածը լավագույն դեպքում օգնող են։ Մեր երկրի պաշտպանները մենք ենք»,- ասել է նա։
ՊՆ ղեկավարը «Զինուժ մեդիայի» եթերում նշել է, որ ՀՀ զինված ուժերը սահմանների անվտանգության երաշխավորներն են և նրանց մարտական պատրաստությունից է կախված երկրի ապագան:
Պաշտպանության նախարարը հետևել է մարզումների ընթացքին։
2021 թվականի օգոստոսի 25-ից մինչև նոյեմբերի 25-ը հայտարարված է պահեստազորի առաջին խմբի առաջին կարգում հաշվառված շարքային, ենթասպայական և սպայական կազմերի պահեստազորայինների եռամսյա վարժական հավաքներ:
Եռամսյա հավաքին ներգրավվել է ընդհանուր 2169 քաղաքացի, որոնցից 1164-ը՝ շարքային կազմի, 254-ը` ենթասպայական կազմի, 751-ը` սպայական կազմի պահեստազորայիններ՝ մոտոհրաձգային, հրթիռահրետանային, կապի, հետախուզական, ինժեներական մասնագիտություններով:

Приветствуя участников трехмесячных военных сборов, министр обороны Армении Аршак Карапетян заявил, что «никто, кроме нас, не защитит нашу страну», и призвал сделать все возможное для более эффективного проведения процесса переподготовки. Об этом Карапетян заявил во время посещения участвующих в сборах резервистов.
«Мы должны научиться защищать нашу страну в случае необходимости. Никто кроме нас не защитит ее, остальные в лучшем случае могут помочь. Мы защитники нашей страны», – подчеркнул он.
Министр отметил, что Вооруженные силы Армении являются гарантами безопасности границ, от их боевой готовности зависит мирное будущее страны.
Интенсивные тренировки участников трехмесячных сборов продолжаются, они начались 25 августа и продлятся до 25 ноября. Всего в трехмесячном сборе принимает участие 2169 граждан, из них 1164 – рядовые, 254 – унтер-офицеры, 751 – офицеры по специальностям мотострелковая, ракетная, артиллерийская, связная, разведывательная, инженерная.