Կորոնավիրուսային հիվանդության (Covid-19) դեմ պայքարի շրջանակում Բելգիայի կողմից Հայաստանի առողջապահության նախարարությանը, որպես նվիրատվություն, տրամադրվել է AstraZeneca պատվաստանյութի հերթական խմբաքանակը՝ 187,200 դեղաչափ, տեղեկացնում է ՀՀ առողջապահության նախարարությունը։
Ներկրված խմբաքանակն առաջիկայում հասանելի կլինի առողջության առաջնային պահպանման օղակում և շարժական պատվաստումային կետերում` հանրապետության ամբողջ տարածքում:
«Ինչպես Հայաստանում կիրառվող մյուս պատվաստանյութերը, AstraZeneca պատվաստանյութը ևս նախատեսված է 18 տարեկան և բարձր տարիքի անձանց շրջանում կորոնավիրուսային հիվանդության (Covid-19) դեմ պատվաստումներ իրականացնելու համար»,- ասվում է նախարարության հաղորդագրության մեջ։

6 Сентябрь 2021 - 13:33 AMT
5 сентября из Бельгии в Армению было отправлено 187,200 доз вакцины AstraZeneca против коронавируса. Поставки осуществляются в рамках программы COVAX по распределению вакцин от Covid-19 в мире.
В целом, Бельгия передала COVAX 4 млн доз препарата.
«Единственный способ победить эту пандемию – это международное сотрудничество. На этой неделе Бельгия передала Армении 187,200 доз AstraZeneca через механизм обмена вакцинами COVAX. Никто не в безопасности, пока все не будут в безопасности», – сказала министр сотрудничества в области развития и политики крупных городов Бельгии Мериаме Китир.