ՀՀ նախկին դատախազ և ՔԿ նախկին նախագահ Աղվան Հովսեփյանը ձերբակալվել է։
ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում քննվող քրեական գործով ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ հիմնավորվել է, որ Աղվան Հովսեփյանը, 2004-ի մարտի 18-ից մինչև 2013-ի սեպտեմբերի 13-ը զբաղեցնելով ՀՀ գլխավոր դատախազի, իսկ 2014-ի հուլիսի 18-ից մինչև 2018-ի հունիսի 11-ը՝ ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահի պաշտոնները, հիշյալ ժամանակահատվածում փաստացի մասնակցել է ձեռնարկատիրական գործունեություն իրականացնող մի շարք ՍՊ ընկերությունների կառավարմանը, բացի այդ ստացել է առանձնապես խոշոր չափերով` 190,000,000 դրամ կաշառք և խարդախության եղանակով կատարել առանձնապես խոշոր չափերով` 800,000,000 դրամ գույքի հափշտակություն:
Հովսեփյանին մեղադրանք է առաջադրվել նաև հանցավոր ճանապարհով ստացված առանձնապես խոշոր չափերով` ընդհանուր 1,299,404,414 դրամ գույքը (փողերի լվացում) օրինականացնելու համար:
Նշվում է, որ վերը նշված հանցավոր արարքների կատարման համար Աղվան Հովսեփյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 310-րդ հոդվածով, 311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով, 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և 190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (3 դրվագ): Հովսեփյանը ձերբակալվել է, տեղեկացնում է ՀՔԾ-ն։
Քրեական գործի շահերից ելնելով` առավել մանրամասն տեղեկատվություն լրացուցիչ կհրապարակվի նախաքննության ընթացքում:

The Special Investigation Service of Armenia has detained ex-Prosecutor General and the former head of the Investigative Committee Aghvan Hovsepyan.
According to evidence obtained by the Special Investigation Service, Hovsepyan, while holding the position of the Prosecutor General from March 18, 2004 to September 13, 2013, and that of the head of the Investigative Service from July 18, 2014 to June 11, 2018, actually participated in the management of a number of LLCs engaged in entrepreneurial activity.
The authorities have established that Hovsepyan embezzled property in the amount of AMD 800 million (over $1.6 million) and received a AMD 190 million ($385,000) bribe while in office. He has also been charged with laundering around AMD 1.3 billion (over $2.6 million).
The ex-Prosecutor General has thus been charged with illegal participation in entrepreneurial activity, bribery, fraud and legalization of illicit proceeds. He was detained on September 7.