Ադրբեջանում գերության մեջ գտնվող թե քաղաքացիական, թե զինվորական անձինք ենթարկվել են խոշտանգումների, այդ թվում՝ հոգեբանական։ ՄԻՊ Արման Թաթոյանը վերլուծություն է ներկայացրել Ադրբեջանում հայ գերիների իրավունքների խախտումների վերաբերյալ։
Հայ ռազմագերիների նկատմամբ Ադրբեջանում կիրառված խոշտանգումներից մանրամասներ ներկայացնելով՝ ՄԻՊ-ը հայտնել է, որ եղել են դեպքեր, երբ ջուր կամ սնունդ տրամադրել են միայն ծեծելուց կամ ստորացնելուց հետո,գրում է «Փաստինֆոն»։
Նրա փոխանցմամբ՝ խոշտանգումները եղել են ինչպես էթնիկ, այնպես էլ կրոնական պատկանելիության հիման վրա։
«Խոսքը վերաբերում է ոչ միայն ֆիզիկական ցավ ու տառապանք, այլև հոգեկան տառապանքներ պատճառելուն։ Ընդ որում հատուկ պատժի են ենթարկվել նաև՝ ըստ փաստերի, այն ադրբեջանցի զինծառայողները, բանտի աշխատողները, որոնք փորձել են նույնիսկ մի փոքր լավ վերաբերվել ռազմագերիներին և քաղաքացիական անձանց»,-ասել է Թաթոյանը։
ՄԻՊ-ը հավելել է, որ եղել են դեպքեր, երբ ուտելիքը գցել են գետնին և ստիպել ուտել գետնից, տևական ժամանակ քաղցած են պահել, ապա գերիների աչքի առաջ սնունդը գցել աղբարկղը կամ 10 վայրկյան ժամանակ են տվել՝ ուտելու համար, ձմռանը ստիպել են գերիներին քնել՝ անգամ մերկ վիճակում՝ կապված ձեռքերով և գետնին, երբեմն սառը ջուր են շփել։ Վիրավորում ստացած զինծառայողներին խոշտանգել են՝ մատը դնելով վերքի վրա, ադրբեջանցիները ստիպել են գերիներին խնդրել, որ իրենց բուժօգնություն ցուցաբերվի։
ՄԻՊ-ը հայտնել է, որ առանձնապես դաժան են եղել այն հայ ռազմագերիների նկատմամբ, որոնք մասնակցել են Արցախյան առաջին և 2016թ ապրիլյան պատերազմին։
Ամենադաժան վերաբերմունքները եղել են գերեվարման ժամանակ և դրանից անմիջապես հետո, հատկապես հատուկ ծառայությունների կողմից։

8 Сентябрь 2021 - 10:58 AMT
В Азербайджане пытки, унижения и бесчеловечное обращение с армянскими военнопленными и удерживаемыми гражданскими лицами носили широкомасштабный характер. Об этом заявил 8 сентября Защитник прав человека Армении Арман Татоян во время презентации нового доклада о нарушениях прав находящихся в Азербайджане армянских пленных.
«Есть многочисленные случаи, когда людей лишали воды или пищи. Воду и пищу предоставляли исключительно после унижений или жестоких побоев», – отметил омбудсмен Армении.
По его словам, очень жестоко обращались с пленными также во время медицинских обследований.
«Заставляли просто переносить боль, часто пытали и избивали, нанося удары прямо по ране. Часто заставляли, чтобы люди умоляли о пище и медицинской помощи и только после этого предоставляли им это», – уточнил Татоян.
Омбудсмен Армении рассказал также о случае, когда зимой пленного заставили спать на холодной земле, со связанными руками.
«Были случаи, когда открывали окно, чтобы было еще холоднее, даже в голом виде. Специально обливали пленного холодной водой, чтобы причинить еще большее страдание», – сказал правозащитник.
По словам омбудсмена, находящиеся в Азербайджане армянские пленные были практически лишены средств гигиены.
Арман Татоян сказал, что во время отдельных бесед с ним пленные рассказали, что как только азербайджанцы узнавали о визите представителей Красного Креста или российских военных, начинали нормально относиться к ним и разрешали встречу только тем пленным, которых заранее готовили и инструктировали.