Ադրբեջանում գերության մեջ գտնվող թե քաղաքացիական, թե զինվորական անձինք ենթարկվել են խոշտանգումների, այդ թվում՝ հոգեբանական։ ՄԻՊ Արման Թաթոյանը վերլուծություն է ներկայացրել Ադրբեջանում հայ գերիների իրավունքների խախտումների վերաբերյալ։
Հայ ռազմագերիների նկատմամբ Ադրբեջանում կիրառված խոշտանգումներից մանրամասներ ներկայացնելով՝ ՄԻՊ-ը հայտնել է, որ եղել են դեպքեր, երբ ջուր կամ սնունդ տրամադրել են միայն ծեծելուց կամ ստորացնելուց հետո,գրում է «Փաստինֆոն»։
Նրա փոխանցմամբ՝ խոշտանգումները եղել են ինչպես էթնիկ, այնպես էլ կրոնական պատկանելիության հիման վրա։
«Խոսքը վերաբերում է ոչ միայն ֆիզիկական ցավ ու տառապանք, այլև հոգեկան տառապանքներ պատճառելուն։ Ընդ որում հատուկ պատժի են ենթարկվել նաև՝ ըստ փաստերի, այն ադրբեջանցի զինծառայողները, բանտի աշխատողները, որոնք փորձել են նույնիսկ մի փոքր լավ վերաբերվել ռազմագերիներին և քաղաքացիական անձանց»,-ասել է Թաթոյանը։
ՄԻՊ-ը հավելել է, որ եղել են դեպքեր, երբ ուտելիքը գցել են գետնին և ստիպել ուտել գետնից, տևական ժամանակ քաղցած են պահել, ապա գերիների աչքի առաջ սնունդը գցել աղբարկղը կամ 10 վայրկյան ժամանակ են տվել՝ ուտելու համար, ձմռանը ստիպել են գերիներին քնել՝ անգամ մերկ վիճակում՝ կապված ձեռքերով և գետնին, երբեմն սառը ջուր են շփել։ Վիրավորում ստացած զինծառայողներին խոշտանգել են՝ մատը դնելով վերքի վրա, ադրբեջանցիները ստիպել են գերիներին խնդրել, որ իրենց բուժօգնություն ցուցաբերվի։
ՄԻՊ-ը հայտնել է, որ առանձնապես դաժան են եղել այն հայ ռազմագերիների նկատմամբ, որոնք մասնակցել են Արցախյան առաջին և 2016թ ապրիլյան պատերազմին։
Ամենադաժան վերաբերմունքները եղել են գերեվարման ժամանակ և դրանից անմիջապես հետո, հատկապես հատուկ ծառայությունների կողմից։

Armenian civilians and prisoners of war in Azerbaijan have been tortured, including psychologically, according to fresh analysis unveiled by Human Rights Defender Arman Tatoyan on Wednesday, September 8.
Tatoyan revealed that in some cases the Azerbaijani side provided water or food to captured Armenians only after beating and humiliating them. According to him, PoWs captured during or after the 44-day war unleashed by Azerbaijan against Nagorno-Karabakh were tortured for both their ethnicity and religion.
"We have obtained facts, according to which the Azeri servicemen and prison guards who tried to treat prisoners of war and civilians well, were punished," Tatoyan noted.
The Armenian captives have been starved for a long time, then given only 10 seconds to consume as much food as they could. In winter, they were forced to sleep naked, with their hands tied behind their backs. Those with wounds were tortured and made to beg for medical assistance.
The Human Rights Defender said the Azeris were particularly cruel to the Armenian prisoners of war who took part in the first Artsakh war and in the April War in 2016.