ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը, ներկայացնելով հայ գերիների իրավունքների կոպիտ խախտումներին նվիրված զեկույցը, հայտարարել է, որ Կովսականում դաժանություններ են եղել հայ զինծառայողների հանդեպ՝ նրանց կապել են մեքենաներին և քաշել։
Նա նշել է, որ հոկտեմբերի 20-ին Կովսականում, երբ Կապանից դեպի Կովսական 61 հայ զինծառայող է մեկնել, փոխհրաձգություն է տեղի ունեցել, սպանվել են հայ զինծառայողներ, մի մասը փրկվել է, մի մասը՝ գերեվարվել, գրում է Panorama.am-ը։
Նա նշել է, որ զեկույցին լուսանկարներ են կցված՝ հայ զինծառայողներին կապել են մեքենաներին և քաշել «Մեր իդենտիֆիկացումն ապացուցում է, որ դա տեղի է ունեցել թուրքական արտադրության Otokar APV հատուկ մեքենայով, որը պատկանում է Ադրբեջանի սահմանապահ ծառայությանը»,-ասել է Թաթոյանը։
ՄԻՊ-ն ասել է, որ փաստերը վկայում են, որ տեղի են ունեցել դաժանություններ ոչ միայն կենդանի անձանց, այլ նաև մարմինների մասերի նկատմամբ։ Նա նշել է, որի կան լուսանկարներ, որտեղ երևում է, որ կոնկրետ կտրում են սպանված զինծառայողների ականջները։ ՄԻՊ խոսքով, դրանք Ադրբեջանի սահմանապահ ծառայության ծառայողներն են իրականացրել:
«Սրանք նաև այն զինծառայողներն են, ովքեր այսօր ներկա են Սյունքի համայնքների միջև ճանապարհներին, նշվում է, որ նաև պետք է տեղակայվեն գյուղերի հարևանությամբ»,- ասել է Թաթոյանը:
Ադրբեջանում հայ գերիների իրավունքների խախտումների վերաբերյալ ՄԻՊ Արման Թաթոյանի վերլուծության մեջ նաև նշվում է, որ ադրբեջանում գերության մեջ գտնվող թե քաղաքացիական, թե զինվորական անձինք ենթարկվել են խոշտանգումների։ ՄԻՊ-ը հայտնել է, որ եղել են դեպքեր, երբ ջուր կամ սնունդ տրամադրել են միայն ծեծելուց կամ ստորացնելուց հետո։

8 Сентябрь 2021 - 10:46 AMT
Омбудсмен Армении Арман Татоян рассказал об эпизодах зверств и насилия над армянскими военнопленными и телами погибших пленных в Азербайджане. Татоян составил доклад об этих эпизодах.
Один из эпизодов в докладе касается событий октября 2020 года в карабахском Ковсакане (Зангелан). Здесь во время войны произошли ожесточенные бои, позже населенный пункт был оставлен армянскими ВС. Татоян отмечает, что 20 октября прибывшая в Ковсакан из Капана группа армянских военных из 61 человека вступила в бой с подразделениями азербайджанских погранвойск. В результате часть армянских военных была убита и взята в плен.
По словам омбудсмена азербайджанцы глумились над телами армянских военных, отрезали им уши, привязывали к бронемашинам и т.д. Многие участники этого акта глумления идентифицированы, в докладе есть соответствующие кадры. Как отметил Татоян, данные акты совершали азербайджанские пограничники.
Доклад касается ответственности государства Азербайджан за грубые нарушения прав армянских пленных, пытки и бесчеловечное обращение с пленными со стороны азербайджанских вооруженных сил, условий пленения, правовой защиты гражданского населения.
На пресс-конференции присутствуют также защитник прав человека Республики Арцах (НКР) Гегам Степанян и правозащитник Артак Зейналян.
Арман Татоян указал, что представляемый доклад полностью основан на доказательствах, документ обладает исключительной обоснованностью.
«Вся работа по составлению доклада, анализ и исследования проводились с использованием международно признанных методов и принципов, благодаря чему была обеспечен высокий уровень достоверности», – пояснил А.Татоян.
Он отметил, что составленный сразу на английском языке доклад будет опубликован после пресс-конференции вместе со всеми фактами, касающимися обращения азербайджанской стороны как с военнопленными, так и с гражданским населением.