Սեպտեմբերի 9-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Արշակ Կարապետյանը, ընդունելով 44-օրյա պատերազմում անհետ կորած զինծառայողների ու կամավորների ծնողներին և հարազատներին, հավաստիացրել է, որ գործադրվում են բոլոր ջանքերը՝ անհայտ կորած յուրաքանչյուր զինծառայողի ճակատագիրը բացահայտելու ուղղությամբ։
Պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը լսել է նրանց մտահոգություններն ու առաջարկները, ինչպես նաև պատասխանել հարցերին, հայտնելով, որ որոնողական աշխատանքները շարունակվում են, ընդ որում՝ հաշվի առնելով նաև ծնողների ունեցած տեղեկությունները։
Հանդիպման ընթացքում հարազատների կողմից բարձրացված հարցերի շուրջ պաշտպանության նախարարը խնդրով զբաղվող համապատասխան հանձնաժողովի նախագահ, գեներալ-մայոր Արթուր Սիմոնյանին հանձնարարել է ուսումնասիրել և զեկուցել մանրամասները։
Հանդիպման ավարտին Արշակ Կարապետյանը նշել է, որ նմանատիպ հանդիպումները պարբերական կլինեն, վստահեցնելով, որ խնդիրը գտնվում է իր անմիջական ուշադրության կենտրոնում։
Զինադադարից հետո` Արցախի գրավյալ տարածքներում իրականացված որոնումների արդյունքում փրկարարական ջոկատները հայտնաբերել և տարհանել են ընդհանուր 1660 աճյուն, որոնց թվում նաև քաղաքացիական անձինք են:

Министр обороны Армении Аршак Карапетян 9 сентября в административном комплексе МО встретился с родителями и с родными без вести пропавших в ходе 44-дневной войны в Нагорном Карабахе военнослужащих и добровольцев. Об этом сообщает пресс-служба Минобороны Армении.
Глава оборонного ведомства выслушал их тревоги и предложения и ответил на их вопросы, сообщив, что поисковые работы продолжаются, причем, с учетом сведений родителей.
Карапетян заверил, что прилагаются все усилия для раскрытия судьбы каждого без вести пропавшего. Министр обороны поручил председателю соответствующей комиссии, генерал-майору Артуру Симоняну изучить все вопросы, поднятые родными, и доложить подробности.
Он отметил, что подобные встречи будут периодическими, заверив, что эти проблемы находятся в центре его непосредственного внимания.
Десятки армянских военнослужащих считаются без вести пропавшими после войны в Нагорном Карабахе осенью 2020 года.