Արցախի Ասկերանի շրջանի Այգեստան և Նորագյուղ համայնքներում, որոնց վարչական տարածքներում կառուցվում են առանձին բնակավայրեր, մոտ 650 առանձնատուն կկառուցվի Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ սանձազերծված պատերազմի հետևանքով Հադրութի շրջանի Ազոխ և Դրախտիկ, Շուշիի շրջանի Քարին տակ, Ասկերանի շրջանի Ավետարանոց համայնքներից տեղահանված բնակիչների համար։ Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը սեպտեմբերի 10-ին հետևել է շինարարության մեկնարկին, տվել համապատասխան հանձնարարականներ։
Մոտ 650 առանձնատուն ունեցող բնակելի թաղամասերն ապահովված կլինեն բոլոր անհրաժեշտ ենթակառուցվածքներով։ Առաջին բնակարանները պատրաստ կլինեն արդեն 2022 թվականին, իսկ շինարարությունն ամբողջությամբ նախատեսվում է ավարտին հասցնել 2023-ին։
Հարությունյանը շեշտել է, որ Արցախյան երրորդ պատերազմի հետևանքով տեղահանված բոլոր ընտանիքներին բնակարաններով ապահովելու հարցը գտնվում է պետության հատուկ ուշադրության կենտրոնում, և կառավարությունը ջանքեր չի խնայելու առավելագույնս կարճ ժամանակահատվածում այդ հարցին լուծում տալու ուղղությամբ։ ԱՀ նախագահն ընդգծել է, որ ի լրումն բնակարանաշինության ծրագրերին՝ պետությունն աջակցելու է նաև տեղահանված ընտանիքներին տնտեսական գործունեություն ծավալելու և սեփական եկամուտն ապահովելու հարցում։
Բնակավայրերի շինարարությունն իրականացվում է ԱՀ կառավարությանը ՀՀ կառավարության կողմից հատկացված ֆինանսական միջոցներով։

650 homes will be built in Nagorno-Karabakh's Askeran region to accommodate internally displaced persons left homeless after the 44-day war unleashed by Azerbaijan in late 2020.
Artsakh (Ngorno-Karabakh) President Arayik Harutyunyan visited Aygestan and Noragyukh communities of Askeran in the administrative territories of which, separate settlements are being built for the residents of the communities of Azokh and Drakhtik (Hadrut), Karin Tak (Shushi), and Avetaranots (Askeran) which were displaced as a result of the war unleashed by Azerbaijan against Artsakh in 2020.
The construction of the settlements is carried out with the financial means provided to the governments of Artsakh and Armenia.
"The head of state followed the start of the construction and gave appropriate instructions. The residential districts with about 650 private houses will be provided with all the necessary infrastructure and amenities. The first apartments will be ready in 2022, and the construction is planned to be completed in 2023," Harutyunyan's office said.
"President Harutyunyan stressed that the issue of providing housing to all displaced families after the third Artsakh war is in the center of the state's special attention, and the Government will spare no effort to solve this issue at the shortest possible time. The President of the Artsakh Republic emphasized that in addition to housing projects, the state will support displaced families to carry out economic activities and provide their own income."