Արցախի Ասկերանի շրջանի Այգեստան և Նորագյուղ համայնքներում, որոնց վարչական տարածքներում կառուցվում են առանձին բնակավայրեր, մոտ 650 առանձնատուն կկառուցվի Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ սանձազերծված պատերազմի հետևանքով Հադրութի շրջանի Ազոխ և Դրախտիկ, Շուշիի շրջանի Քարին տակ, Ասկերանի շրջանի Ավետարանոց համայնքներից տեղահանված բնակիչների համար։ Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը սեպտեմբերի 10-ին հետևել է շինարարության մեկնարկին, տվել համապատասխան հանձնարարականներ։
Մոտ 650 առանձնատուն ունեցող բնակելի թաղամասերն ապահովված կլինեն բոլոր անհրաժեշտ ենթակառուցվածքներով։ Առաջին բնակարանները պատրաստ կլինեն արդեն 2022 թվականին, իսկ շինարարությունն ամբողջությամբ նախատեսվում է ավարտին հասցնել 2023-ին։
Հարությունյանը շեշտել է, որ Արցախյան երրորդ պատերազմի հետևանքով տեղահանված բոլոր ընտանիքներին բնակարաններով ապահովելու հարցը գտնվում է պետության հատուկ ուշադրության կենտրոնում, և կառավարությունը ջանքեր չի խնայելու առավելագույնս կարճ ժամանակահատվածում այդ հարցին լուծում տալու ուղղությամբ։ ԱՀ նախագահն ընդգծել է, որ ի լրումն բնակարանաշինության ծրագրերին՝ պետությունն աջակցելու է նաև տեղահանված ընտանիքներին տնտեսական գործունեություն ծավալելու և սեփական եկամուտն ապահովելու հարցում։
Բնակավայրերի շինարարությունն իրականացվում է ԱՀ կառավարությանը ՀՀ կառավարության կողմից հատկացված ֆինանսական միջոցներով։

10 сентября президент Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) Араик Арутюнян посетил общины Айгестан и Норагюх Аскеранского района, на административных территориях которых строятся населенные пункты, предназначенные для вынужденных переселенцев из сел Азох и Драхтик Гадрутского района, Карин Так Шушинского района и общины Аветараноц Аскеранского района. Об этом сообщает пресс-служба президента НКР.
Строительство осуществляется на финансовые средства, выделенные правительством Республики Армения.
Глава государства ознакомился с ходом строительства, дал соответствующие поручения. Жилые кварталы с 650 особняками будут обеспечены всеми необходимыми инфраструктурами. Первые дома будут готовы уже в 2022 году, строительство полностью планируется завершить в 2023 году.
Арутюнян подчеркнул, что вопрос обеспечения квартирами всех перемещенных семей находится в центре особого внимания государства, и правительство не пожалеет усилий для решения этого вопроса в максимально короткие сроки.
Президент Республики Арцах подчеркнул, что в дополнение к программам жилищного строительства государство перемещенным семьям будет содействовать и в вопросах осуществления экономической деятельности и обеспечения собственных доходов.
После военной агрессии Азербайджана против Нагорного Карабаха осенью 2020 года и оккупации части территорий Арцаха тысячи арцахцев лишились своих домов.