Արցախում ՌԴ խաղաղապահ առաքելության նախկին հրամանատար, գեներալ-լեյտենանտ Ռուստամ Մուրադովը դրական է գնահատել ռուս խաղաղապահների աշխատանքը։ Այդ մասին նա հայտարարել է արդեն ՌԴ-ում՝ Մախաչկալայում կայացած «Հայրենիքի հերոսների հերթափոխը» հայրենասիրական ակցիայի մասնակիցների հետ հանդիպմանը։
«ՌԴ խաղաղապահ առաքելության գործունեությունը միայն դրական եմ գնահատում։ Գնահատականը մեզ տալիս է խաղաղ բնակչությունը՝ այսօր կյանքը Ղարաբաղում լիարժեք ընթացքի մեջ է։ Կան, անշուշտ, շատ բարդ հարցեր, սակայն գործընթացը շարունակվում է՝ մարդկանց վերադարձը, մի շարք խնդրահարույց հարցերի լուծումը։ Ուստի, կարծում եմ, ամեն ինչ նորմալ կլինի»,-ասել է Մուրադովը։
Նա հավելել է, որ ռուս խաղաղապահները Լեռնային Ղարաբաղում են լինելու հինգ տարի։ «Առաջին 5 տարին, ըստ եռակողմ համաձայնության։ Հետագայում արդեն որոշում կկայացվի ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի տեղակայման հետագա երկարաձգման մասին»,-ասել է նա, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
Ռուսաստանի հերոս Ռուստամ Մուրադովն ավարտել է իր առաքելությունը որպես Արցախում տեղակայված ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի հրամանատար սեպտեմբերի 6-ին։ Այդ պաշտոնում նրան փոխարինել է գեներալ-մայոր Միխայիլ Կոսոբոկովը։

Бывший командующий миротворческими войсками РФ в Нагорном Карабахе генерал-лейтенант Рустам Мурадов позитивно оценил работу российских миротворцев в этом регионе. Об этом он заявил на встрече с участниками всероссийской патриотической акции «Вахта Героев Отечества» в Махачкале.
«Оцениваю (деятельность миротворческой миссии РФ) только положительно. Оценку нам дает мирное население – сегодня жизнь в Карабахе идет полным ходом. Есть, конечно, вопросы очень сложные, но процесс идет – возвращение людей, решение ряда проблемных вопросов. Поэтому, думаю, будет все нормально», – сказал Мурадов, пишет ТАСС.
Он добавил, что российские миротворцы будут находиться на территории Нагорного Карабаха в течение пяти лет после произошедшего конфликта. «Первые пять лет – по соглашению, подписанному главами трех государств. Впоследствии будет принято решение о дальнейшем продлении (пребывания) российского миротворческого контингента», – добавил Мурадов.
Рустам Мурадов завершил свою миссию в качестве командующего миротворческими войсками РФ в Нагорном Карабахе 6 сентября. Командующим миротворческой миссией России в регионе назначен генерал-майор Михаил Кособоков.