Վիվա-ՄՏՍ-ն ու Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը (FPWC) շարունակում են համայնքային ենթակառուցվածքների արդիականացմանն ուղղված աշխատանքները: Բավականին բարդ պայմաններում՝ 2020թ․-ի աշնանն են իրականացվել նաև Վայոց ձորի մարզի Եղեգիս գյուղում լուսավորության էներգախնայող համակարգի ներդրման աշխատանքները։
Եղեգիս գետի ձախ ափի սարալանջին փռված՝ համանուն գյուղի հիմնական բոլոր փողոցները լուսավորվել են Վիվա-ՄՏՍ-ի և FPWC ջանքերով: Տեղադրված ԼԵԴ լուսարձակները թույլ են տալիս խնայել ռեսուրսները, համայնքային բյուջեի միջոցների մի մասն ուղղել այլ խնդիրների կարգավորմանը և գիշերային ժամերին կանխել վայրի կենդանիների հնարավոր մուտքը: Ծրագիրն ունի նաև բնապահպանական բաղադրիչ:
2020-ի ընթացքում, Եղեգիս համայնքում տեղադրվել է 41 ԼԵԴ լուսարձակ, լուսավորվել է մոտ 1․5 կմ երկարությամբ ճանապարհահատված։ Աշխատանքները չեն դադարել նաև ընթացիկ տարում: Ծրագրի երկրորդ փուլի մեկնարկը տրվել է: Նախատեսվում է մինչև տարեվերջ, 1․9 կմ երկարությամբ ճանապարհահատված լուսավորելու համար, տեղադրել ևս 50 ԼԵԴ լուսարձակ: Աշխատանքների ավարտից հետո, «Էկո գյուղերի ցանց» ծրագրում ընդգրկված Եղեգիսը գրեթե 90 տոկոսով լուսավորված կլինի:
Էներգախնայող հերթական համակարգի գործարկմանը մասնակցել են Վիվա-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի (FPWC) հիմնադիր Ռուբեն Խաչատրյանը, Եղեգիս համայնքի ղեկավար Արթուր Ստեփանյանը և այլք:
«Մինչև տարեվերջ մեզ կհաջողվի գրեթե ամբողջությամբ լուսավորել մի գյուղ, որի տարածքում 13-14-րդ դարերում եղել է Օրբելյան իշխանական տոհմի նստավայրը: Դա պատիվ է մեզ համար: Իսկ առհասարակ, ենթակառուցվածքների զարգացմանը նպաստելը միշտ թիրախային է եղել մեզ համար: Դա բխում է մեր ընտրած կառավարման մոդելի՝ կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության նպատակներից: Նման ծրագրերը կարևոր են և՛ երկրի համաչափ զարգացման, և՛ բնության ռեսուրսները խնայողաբար սպառելու տեսանկյունից: Ուրախ եմ հերթական արդյունքի համար: Դրա համար մեզանից պահանջվել է ճկուն կառավարում, ներդրումներ, համակարգված աշխատանք և համբերություն»,- ասել է Վիվա-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Վիվա-ՄՏՍ-ն ու Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը (FPWC), չափազանց կարևոր են համարում նորագույն տեխնոլոգիաների կիրառումը՝ շրջակա միջավայրի պահպանությանը, էներգախնայողության բարձրացմանն ու համայնքային զարգացմանը նպաստելու համար:

Viva-MTS and the Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets (FPWC) continue the development and modernization of rural infrastructure, which sometimes requires much effort and will. The outdoor lighting installation works in Armenia's Yeghegis community, for instance, were implemented in quite challenging times, during the autumn war of 2020.
All the main streets of Yeghegis are now illuminated due to the mutual efforts of Viva-MTS and FPWC. The newly-installed LED lights allow to have savings in the communal budget and allocate them towards other issues, as well as the lights will prevent some cases of human-wildlife encounters during the nighttime. The project has also environmental component.
During 2020 some 41 LED lights were installed in Yeghegis, lighting around 1.5 km streets. The illumination works are in the process, and by the end of this year 50 more LED lights will be installed illuminating 1.9 km-long streets. By the end of the working process Yeghegis streets will be illuminated by 90%.
Viva-MTS General Manager Ralph Yirikyan, the Director of the Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets Ruben Khachatryan, the administrative head of Yeghegist settlement Armen Hakobyan and others were present at the opening ceremony of the energy-efficient system.
“By end of year we will fully illuminate a village, where the Orbelyan dynasty had a residence in the 13th-14th centuries. That’s an honor for us. But, generally speaking, helping infrastructure development has always been in the focus of our attention. That goes in line with the model of management that we have chosen for us – the objectives of the corporate social responsibility. Programs like this one are fundamental for the proportionate development of the country, and also in terms of mindfully exploiting the natural resources. I am happy to see yet another result. To achieve that, we need flexible management, investments, coordinated work, and patience,” Yirikian said.
Viva-MTS and the Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets (FPWC) consider the use of the latest technologies to be very important for the protection of the environment, the increase of energy efficiency and the development of the community.