ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպան Լիլիթ Մակունցը Կոնգրեսի հայկական հարցերի հանձնախմբի համանախագահ կոնգրեսական Ջեքի Սփիրի հետ հեռավար հանդիպմանը ներկայացրել է Արցախի շուրջ ստեղծված իրավիճակը։
Մակունցն ընդգծել է 44-օրյա պատերազմին հաջորդած առաջնահերթ հումանիտար խնդիրների լուծման հրատապությունը: Այդ կապակցությամբ դեսպանն ընդգծել է Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական պատանդների անվերապահ հայրենադարձման անհրաժեշտությունը, տեղեկացնում է ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպանությունը։
Զրուցակիցները կարևորել են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացի վերսկսման անհրաժեշտությունը:

Посол Армении в США Лилит Макунц 10 сентября провела удаленную встречу с сопредседателем фракции Конгресса США по армянским делам, конгрессменом Джеки Спир.
Она представил ситуацию вокруг Нагорного Карабаха, сложившуюся после 44-дневной войны, подчеркнув актуальность решения приоритетных гуманитарных вопросов. В этом контексте посол подчеркнула необходимость безоговорочного возвращения армянских военнопленных и гражданских заложников, удерживаемых в Азербайджане.
Собеседники подчеркнули необходимость возобновления процесса мирного урегулирования карабахского конфликта под эгидой сопредседателей Минской группы ОБСЕ.