ՀՀ-ում իր առաքելությունն ավարտող Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ժոնաթան Լաքոթը, «Հետքին» տված հարցազրույցում անդրադառնալով ԼՂ հիմնահարցին, հայտարարել է, որ 44-օրյա պատերազմից ամիսներ անց Ղարաբաղի հարցը բաց է, պատերազմը որևէ լուծում չբերեց, պատերազմը ցույց տվեց, որ Ղարաբաղում ապրող հայերի համար գոյաբանական սպառնալիք կա։
Նա նշել է, որ առաջնահերթությունը Երևանի և Բաքվի միջև բանակցությունների վերսկսումն է՝ Մինսկի խմբի համանախագահության ներքո։
«Նոյեմբերի 10-ի հայտարարությունը մեծ առաջընթաց է, քանի որ հրադադարի հնարավորություն է ընձեռել, սակայն կարգավիճակի հարցը բաց է։ Ֆրանսիայի առաջնահերթությունն է՝ ստեղծել պայմաններ, որպեսզի հնարավոր լինի վերսկսել բանակցությունները Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև։ Մինսկի խմբի դերակատարումն այսօր ավելի կարևոր է, քան անցյալում էր։ Մեր առաքելությունը Ղարաբաղի բնակչության պաշտպանությունն է»,-ասել է Լաքոթը։
Նա հավելել է, որ միայն Մինսկի խումբը մանդատ ունի Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցը քննարկելու։ «Կարող ենք հուսալ, որ հակամարտությունը լուծվել է, բայց այդտեղ բնակվող մարդկանց անվտանգության հարցը լուծված չէ։ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեից բացի ոչ մի այլ միջազգային կազմակերպություն ներկայացված չէ։ Միայն Լաչինի միջանցքն է հնարավորություն տալիս կապ հաստատել Հայաստանի և Ղարաբաղի միջև։ Այդ տարածքում մենք ունենք շրջափակման մեջ գտնվող բնակչություն։ Այս ամենը ևս մեկ անգամ ապացուցում է բանակցությունները վերսկսելու անհրաժեշտությունը»,-ասել է նա։
Լաքոթը նշել է նաև, որ համանախագահ պետությունները մի քանի անգամ առիթ ունեցել են նոյեմբերի 10-ի հայտարարությունից հետո այդ մասին խոսելու՝ ընդգծելով, որ այդ անհրաժեշտությունը պայմանավորված է ոչ միայն Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության իրավիճակով, այլև այդ հայտարարությանը հետևած մի շարք իրադարձություններով։
Ըստ Լաքոթի՝ որոշ հարցերի շուրջ փակուղում ենք՝ գերիների հարցում, հաղորդակցության ուղիների հարցում, ոչ մի քննարկում, բանակցություն չի ընթանում Ղարաբաղի հարցով։
«Տեսնում ենք, որ այս ստատուս-քվոն վտանգավոր է։ Նոյեմբերի 10-ի հայտարարությունից հետո այլ խնդիրների ենք բախվել, մասնավորապես՝ Հայաստանի տարածքում, Հայաստան-Ադրբեջան սահմանին։ Առաջնահերթությունը Երևանի և Բաքվի միջև բանակցությունների վերսկսումն է Մինսկի խմբի համանախագահության ներքո։ Հակամարտող կողմերն իրենք պետք է որոշեն այն առաջնահերթ հարցերը, որ իրենք կքննարկեն»,-ասել է Լաքոթը։
Ժոնաթան Լաքոթը հրաժեշտի հանդիպում է ունեցել նախագահ Արմեն Սարգսյանի և վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ։ ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպանի պաշտոնում Ժոնաթան Լաքոթին կփոխարինի Անն Լույոն։

11 Сентябрь 2021 - 12:12 AMT
Посол Франции в Армении Джонатан Лакотт, завершающий свою миссию в Армении, отметил, что карабахский вопрос все еще остается открытым через несколько месяцев после 44-дневной войны и что безопасность и жизни армян Карабаха под угрозой.
Он отметил, что приоритетом является возобновление переговоров между Ереваном и Баку под сопредседательством Минской группы ОБСЕ, передает Hetq.
«Заявление от 10 ноября – это большой прогресс, поскольку оно дало возможность для прекращения огня, но вопрос статуса остается открытым. Приоритет Франции – создание условий для возобновления переговоров между Арменией и Азербайджаном. Роль Минской группы сегодня важнее, чем в прошлом. Наша миссия – защитить народ Карабаха», – сказал Лакотт.
Он добавил, что только Минская группа имеет мандат на обсуждение статуса Карабаха. «Можно надеяться, что конфликт разрешен, но не решен вопрос безопасности проживающих там людей. Никакая другая международная организация не представлена, кроме Международного комитета Красного Креста. Только Лачинский коридор позволяет устанавливать связь между Арменией и Карабахом. Население в этом районе находится в блокаде. Все это еще раз доказывает необходимость возобновления переговоров», – сказал посол.
Лакотт добавил, что сопредседатели несколько раз говорили об этом после заявления от 10 ноября, подчеркивая, что эта необходимость была обусловлена ​​не только ситуацией в нагорно-карабахском конфликте, но и рядом событий, последовавших за этим заявлением.
По словам Лакотта, «мы зашли в тупик по некоторым вопросам: по вопросу пленных, вопросу о каналах связи, никаких обсуждений, никаких переговоров по карабахскому вопросу».
«Мы видим, что такой статус-кво опасен. После заявления от 10 ноября мы столкнулись с другими проблемами, в частности, на территории Армении, на армяно-азербайджанской границе. Приоритетом является возобновление переговоров между Ереваном и Баку под сопредседательством Минской группы. Стороны конфликта должны решить для себя приоритетные вопросы, которые они будут обсуждать», – сказал Лакотт.
Джонатан Лакотт провел прощальную встречу с президентом Армении Арменом Саркисяном и премьер-министром Николом Пашиняном. На посту посла Франции в Армении Джонатана Лакотта сменит Анн Луйо.