Վանա լճում ջրի մակարդակն աննախադեպ իջել է։ Մասնավորապես, Էրջիշ շրջանի Չելեբիբաղ բնակավայրի տարածքում, որտեղ լճի ափերը ծանծաղ էին, ջուրը նախկին լճափից հետ է քաշվել մոտ 1 կմ։ Իսկ ջրի մակարդակի անկումն այդ տարածքում հասել է 3 մետրի։
Թուրքիայի օդերևութաբանության գլխավոր վարչության հետազոտությունների համաձայն՝ Վանում ու շրջակա տարածքներում վերջին տարիներին ջրային պաշարների սղություն է նկատվում։ Վանա լճի՝ հատկապես որոշ ծանծաղ ափեր չորացել և անապատացել են։ Ջրի նահանջի հետևանքով ցամաքում են հայտնվել նախկինում լճի տակ եղած շրջաններ ու միկրոբիոլոգիական շերտեր, գրում է Ermenihaber-ը։
Թուրք մասնագետների պնդմամբ՝ տարվա տարբեր եղանակներին գոլորշիացմամբ ու տեղումներով պայմանավորված լճի մակարդակի տատանումները սովորաբար չէին անցնում մեկուկես մետրից։ Բայց ներկայումս Վանա լճից ջրերի գոլորշիացման մակարդակը եռակի գերազանցում է տեղումների ու ձնհալի արդյունքում լիճ լցվող ջրերի ծավալը։
Մասնագետի խոսքով՝ իր պատմության ընթացքում Վանա լիճն ունեցել է այնպիսի ժամանակներ, երբ ջրի մակարդակն այսօրվա նշաձողից 150 մ ավելի բարձր է եղել։ Իսկ այսօր անգամ 80-ամյա տարեց բնակիչները հավաստում են, որ լճի մակարդակը երբեք այսքան ցածր չի եղել։
Ափամերձ գոտու 75-ամյա բնակիչ Սեյիթհան Սոյլեմեզը պատմել է, որ 20 տարի առաջ տուն է գնել անմիջապես լճափին, բայց ժամանակի ընթացքում ջուրն այնքան է պակասել, որ տունն ափից ավելի քան մեկ կիլոմետր հեռվում է մնացել։

The shoreline of Lake Van, Turkey’s largest lake, has begun a steady retreat, and replenishing precipitation seems to no longer maintain the basin’s water levels, Hurriyet reports.
The water level in Lake Van, which has experienced the driest period of recent years according to the July temperature and precipitation assessment reports of the Meteorology Administration, has decreased disturbingly.
Microbialites, tall rock formations dating back thousands of years, have made a surprise appearance in the lake which is a popular destination for tourists and is home to a rich ecosystem following the retreat of the shoreline.
Making examinations in the Çelebibağ area of the eastern province of Van, where the water depth is shallower than the other shores of the lake, Mustafa Akkuş, a scientist from Yüzüncü Yıl University, said that the retreat in the region exceeded 1 kilometer.
Noting that there was a decrease of approximately three meters in the Çelibibağ area, Akkuş stated that such a massive recession has not been witnessed in the region for the last 80 years, citing the remarks of the local people.
The lake was the center of the Kingdom of Urartu from about mid-9th century, afterwards of the Satrapy of Armenia, Kingdom of Greater Armenia, and the Armenian Kingdom of Vaspurakan. Along with Lake Sevan in today's Armenia and Lake Urmia in present day Iran, Van was one of the three great lakes of the Armenian Kingdom.