Գորիս-Կապան ճանապարհի Որոտանի հատվածում տեղակայված ադրբեջանական ոստիկանական կետի ծառայողները իրանական բեռնատարների վարորդներից պահանջում են կանխիկ $130 վճարել՝ «իրենց տարածքով անցնելու համար»։ Այդ մասին Սյունիքից հայտնել է ՍիվիլՆեթի թղթակից Գևորգ Թոսունյանը, որը զրուցել է իրանցի վարորդների հետ։
«Իրանցի վարորդները մեզ հայտնեցին, որ ադրբեջանցի ոստիկանները կանգնեցրել են իրենց և տեղեկացրել, որ իրենք մուտք են գործել ադրբեջանական տարածք։ Ադրբեջանցիները յուրաքանչյուր վարորդից պահանջել են 130 դոլար վճարել։ Այն բանից հետո, երբ վարորդներն ասել են, որ գումար չունեն, ադրբեջանցի ոստիկանները վերցրել վարորդների անձնագրի ու մեքենայի տվյալները և ասել՝ վերադառնալիս պետք է արդեն վճարված լինեն գումարները»,- պատմել է ՍիվիլՆեթի թղթակիցը։
Նշվում է, որ Կարմրաքարի, ինչպես նաև Որոտանի մոտ ադրբեջանցիները տեղադրել են եռալեզու մեծ ցուցանակ՝ «Դուք մուտք եք գործում Ադրբեջանի Հանրապետության տարածք» գրությամբ։
Ավելի վաղ Հայաստանի ազգային անվտանգության ծառայությունը տեղեկացրել էր, որ սեպտեմբերի 12-ին՝ ժամը 12։00-ից, Գորիս-Կապան միջպետական ճանապարհի Որոտան բնակավայրի մոտ Ադրբեջանի վերահսկողության տակ գտնվող Էյվազլի բնակավայրի հատվածում, Ադրբեջանի Հանրապետության ոստիկանության կողմից իրականացվում է իրանական պետհամարանիշներով բեռնատարների վարորդների ու բեռի փաստաթղթերի ստուգում։
«ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության սահմանապահ զորքերի և ՌԴ ԱԴԾ սահմանապահ ծառայության զինծառայողների կողմից համատեղ աշխատանքներ են իրականացվում առաջացած իրավիճակը կարգավորելու ուղղությամբ»,- ասվում է ՀՀ ԱԱԾ հայտարարության մեջ։

Представители поста азербайджанской полиции, расположенного на участке Воротан дороги межгосударственной дороги Горис-Капан Сюникской области Армении, требуют, чтобы водители иранских грузовиков платили $130 за проезд по их территории. Об этом сообщил из Сюника корреспондент CivilNet Геворг Тосунян, пообщавшись с иранскими водителями.
«Иранские водители сообщили нам, что азербайджанская полиция остановила их и проинформировала, что они въехали на территорию Азербайджана. С каждого водителя азербайджанцы требовали по 130 долларов. После того, как водители заявили, что у них нет денег, азербайджанские полицейские забрали у водителей данные их паспортов и автомобилей и сказали, что деньги должны быть уплачены, когда они вернутся», – рассказал корреспондент.
Тосунян сообщил, что недалеко от Кармракара, а также возле Воротана азербайджанцы установили большую табличку на трех языках со словами «Вы въезжаете на территорию Азербайджанской Республики».
Как сообщает пресс-служба СНБ Армении, с 12:00 12 сентября полиция Азербайджана начала останавливать грузовики с иранскими номерами на подконтрольном ей участке Эйвазлы (недалеко от армянского села Воротан) трассы Горис-Капан Сюникской области Армении.
Пограничники СНБ Армении и ФСБ России проводят совместную работу по урегулированию ситуации, говорится в распространенном сообщении.