Բաքուն հաստատել է, որ Գորիս-Կապան ճանապարհին գումար է գանձում իրանական բեռնատարներից։ Այդ մասին հայտարարել է Ադրբեջանի Պետական մաքսային կոմիտեն:
Կոմիտեում նշել են, որ ճանապարհային հարկ է գանձվում «Ադրբեջանի տարածքով անցնող տրանսպորտային միջոցներից», գրում է Haqqin.az-ը։
Ադրբեջանի Պետական մաքսային կոմիտեն նշել է, որ այժմ Ադրբեջանի մաքսային մարմինները ապահովում են «օրենսդրության կատարումը երկրի ամբողջ տարածքում»:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Գորիս-Կապան ճանապարհի Որոտանի հատվածում տեղակայված ադրբեջանական ոստիկանական կետի ծառայողները իրանական բեռնատարների վարորդներից պահանջում են կանխիկ 130 դոլար վճարել՝ «իրենց տարածքով անցնելու համար»։ Այդ մասին Սյունիքից հայտնել է ՍիվիլՆեթի թղթակից Գևորգ Թոսունյանը, որը զրուցել է իրանցի վարորդների հետ։
Կարմրաքարի, ինչպես նաև Որոտանի մոտ ադրբեջանցիները տեղադրել են եռալեզու մեծ ցուցանակ՝ «Դուք մուտք եք գործում Ադրբեջանի Հանրապետության տարածք» գրությամբ։

13 Сентябрь 2021 - 13:00 AMT
Баку подтвердил, что взимает деньги с водителей иранских грузовиков на межгосударственной дороге Горис-Капан Сюникской области Армении. Об этом сообщает Государственный таможенный комитет Азербайджана.
Комитет заявил о «взимании дорожного налога и прочих таможенных платежей с транспортных средств, проезжающих по территории Азербайджана», пишет Haqqin.az.
В Баку подчеркнули, что в настоящее время таможенные органы Азербайджана «обеспечивают выполнение положений законодательства в этом направлении на всей территории страны».
Ранее стало известно, что представители поста азербайджанской полиции, расположенного на участке Воротан дороги межгосударственной дороги Горис-Капан Сюникской области Армении, требуют, чтобы водители иранских грузовиков платили $130 за проезд по их территории.
Как сообщает пресс-служба СНБ Армении, с 12:00 12 сентября полиция Азербайджана начала останавливать грузовики с иранскими номерами на подконтрольном ей участке Эйвазлы (недалеко от армянского села Воротан) трассы Горис-Капан Сюникской области Армении.