Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և Երևանում գտնվող Հարավային Կովկասի և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարը մտքեր են փոխանակել ԼՂ հակամարտության կարգավորման շուրջ:
Երկուստեք ընդգծվել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում բանակցությունների վերսկսման կարևորությունը: Կողմերն անդրադարձել են տարածաշրջանային նշանակության այլ հարցերի ևս, մտքեր փոխանակել տրանսպորտային հաղորդակցության ուղիների բացման շուրջ:
Դինամիկ գնահատելով ՀՀ-ԵՄ գործակցությունը՝ վարչապետը կարևորել է այս տարի հուլիսին Եվրոպական խորհրդի նախագահի, Եվրոպական հանձնաժողովի հարևանության և ընդլայնման հարցերով հանձնակատարի այցերը մեր երկիր և նշել, որ ներկայում Կառավարությունն աշխատում է այդ այցերի արդյունքներով Հայաստանին ԵՄ կողմից տրամադրված 2.6 մլրդ եվրո ֆինանսական փաթեթի առաջնահերթությունների վերջնականացման ուղղությամբ:
Տոյվո Կլաարը վերահաստատել է ԵՄ քաղաքական հանձնառությունը՝ շարունակելու օժանդակությունը մեր երկրին, Հայաստանի կողմից առաջնահերթ համարվող ուղղություններով:
Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստան-Եվրամիություն գործընկերության օրակարգի հարցեր: Անդրադարձ է եղել ենթակառուցվածքների, առևտրատնտեսական, գործարար և այլ ոլորտներում կապերի զարգացման հեռանկարներին:
ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարը տարածաշրջանային յացով է Հարավային Կովկասում։ Նա կայցելի նաև Ադրբեջան։

Премьер-министр Армении Никол Пашинян принял специального представителя ЕС по вопросам Южного Кавказа и кризиса в Грузии Тойво Клаара и возглавляемую им делегацию. Об этом сообщает пресс-служба правительства РА.
Собеседники обсудили вопросы повестки партнерства Армения-ЕС. Были затронуты перспективы развития отношений в инфраструктурной, торгово-экономической и предпринимательской сферах.
Высоко оценив динамичное партнерство между Арменией и ЕС, премьер-министр подчеркнул важность визитов председателя Европейского совета, комиссара ЕС по вопросам расширения и политике соседства в нашу страну в июле и отметил, что в настоящее время правительство работает над окончательной доработкой приоритетов финансового пакета в 2.6 млрд евро, предоставленного Армении ЕС в результате этих визитов.
Клаар подтвердил политическое обязательство ЕС продолжать оказывать поддержку нашей стране в приоритетных для Армении областях.
Премьер-министр Армении и спецпредставитель ЕС обменялись мнениями по урегулированию нагорно-карабахского конфликта. Двусторонне была подчеркнута важность возобновления переговоров в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ. Стороны затронули и другие вопросы регионального значения, обменялись мнениями об открытии транспортных коммуникаций.