Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը ՀՀ-ում Հնդկաստանի դեսպան Կիշան Դան Դևալի հետ հանդիպմանը, անդրադառնալով երկու երկրների համագործակցության խորացմանը, տեղեկացրել է, որ Ազգային ժողովում շուտով կվերաձևավորվի հայ-հնդկական բարեկամական խումբը, որը նշանակալի դեր կունենա միջխորհրդարանական համագործակցության ընդլայնման գործում:
ԱԺ նախագահը նշել է, որ Հայաստանը բարձր է գնահատում բարեկամական հարաբերությունների խորացումն ու զարգացումը:
ԱԺ նախագահը հույս է հայտնել, որ Հնդկաստանի խորհրդարանում Հնդկաստան-Հայաստան բարեկամական խմբի ձևավորումը ևս հնարավորություն կստեղծի համատեղ ջանքերով էլ ավելի խորացնելու օրենսդիրների կապերը:
Կարևորելով միջազգային հարթակներում Հայաստանի և Հնդկաստանի միջև դրական համագործակցությունը՝ ՀՀ օրենսդիրի ղեկավարը բարձր է գնահատել միջազգային կազմակերպություններում Հայաստանի կենսական հարցերի շուրջ Հնդկաստանի կառավարության հավասարակշռված մոտեցումը:
Կողմերն անդրադարձել են տարածաշրջանային անվտանգության հարցերին: Այս համատեքստում հայկական կողմն արժևորել է պաշտոնական Նյու Դելիի մոտեցումն առ այն, որ ղարաբաղյան հակամարտությունը պետք է ստանա խաղաղ հանգուցալուծում՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Հնդկաստանի դեսպանը բարձր է գնահատել միջազգային հարթակներում Քաշմիրի խնդրի խաղաղ կարգավորմանն առնչվող Հայաստանի մշտական աջակցությունը: Համատեղ օրակարգի առաջնահերթություններում փոխայցելությունները դիտվել են որպես առաջնահերթություն՝ ի նպաստ երկկողմ համագործակցության նոր հեռանկարային ուղղությունների:

The Armenian-Indian friendship group will soon be re-established in the National Assembly, which will play a significant role in expanding inter-parliamentary cooperation, President of the Parliament Alen Simonyan sais at a meeting with India's ambassador to Yerevan Kishan Dan Dewal on Wednesday, September 15.
According to a press release from the parliament, Simonyan noted during the meeting that Armenia highly appreciates the development of friendly relations with India. Simonyan said he expects that the establishment of a similar friendship group in the Parliament of India will create an opportunity to further deepen the legislators’ ties.
Highlighting the positive collaboration between Armenia and India on international platforms, Armenia's top legislator said he appreciates the balanced approach of the Indian Government around the vital issues for Armenia in international organizations.
The two also weighed in on regional security. In this context, the Armenian side stressed New Delhi's approach to the fact that the Karabakh conflict should be resolved peacefully within the OSCE Minsk Group co-chairmanship.
The Indian Ambassador, meanwhile, highly assessed the support of Armenia to the peaceful settlement of the Kashmir issue on international platforms.