Սեպտեմբերի 15-ի դրությամբ 44-օրյա պատերազմի արդյունքում անհետ կորած 243 անձ կա։ Այդ մասին Ազգային ժողովում հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա հավելել է, որ թիվը կարող է փոխված լինել, քանի որ աշխատանքներն ընթացքի մեջ են։
Վարչապետը հավաստիացրել է, որ նրանց ճակատագիրը պարզելու համար արվում է հնարավորը։
«ՀՀ պաշտոնյաների ոչ մի միջազգային հանդիպում չի անցնում առանց անհետ կորածների և գերիների թեմայի արծարծման՝ խորհրդարանական հարթակներից մինչև կառավարության հարթակներ։ Գոհացուցիչ է արդյո՞ք՝ ոչ, քանի դեռ բոլորը վերադարձած չեն»,- ասել է նա։
Փաշինյանը նշել է նաև, որ Արցախյան առաջին պատերազմից 200-ին մոտ մարդ կա, որոնց «գտնվելու վայրը մինչև օրս չի պարզվել՝ նրանք շարունակում են համարվել անհետ կորած»։
Նոյեմբերի 10-ի պատերազմի դադարեցման եռակողմ հայտարարությունից հետո Հայաստանում անհետ կորածների հարազատները պարբերաբար ցույցեր էին իրականացնում՝ պահանջելով գտնել իրենց մտերիմներին։ Միևնույն ժամանակ Արցախում շարունակվում են զինծառայողների որոնողական աշխատանքները։

243 people are still missing after the 44-day war unleashed by Azerbaijan against Artsakh (Nagorno-Karabakh) in fall 2020, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said on Wednesday, September 15.
Pashinyan added that the figures are constantly being updated as "work is underway" to find out their fate.
"No international meeting with the involvement of Armenian officials – from parliamentary platforms to government ones – takes place without raising the issue of missing persons, captives," Pashinyan told lawmakers on Thursday, September