Մոսկվան Երևանին և Բաքվին է փոխանցել հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատման և սահմանագծման վերաբերյալ իր առաջարկները և արագ պատասխան է ակնկալում։ Այդ մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
«Մենք ուշադիր հետևում ենք իրավիճակին ՀՀ և Ադրբեջանի միջև սահմանի առանձին հատվածներում։ Իրավիճակի զարգացումը, այդ թվում Որոտան գյուղի մոտ, հերթական անգամ հաստատում է հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատման և սահմանագծման գործընթացի արագ մեկնարկի պահանջվածությունը։ Այդ հարցի վերաբերյալ ռուսական առաջարկները փոխանցվել են Բաքվին և Երևանին՝ արագ պատասխան ենք ակնկալում հետագա ուղղության ձևավորման համար»,-ասել է նա, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
Զախարովան հավելել է, որ ռուսական կողմը շարունակում է ՀՀ և Ադրբեջանի հետ համատեղ ջանքերն, ուղղված տարածաշրջանում տնտեսական և տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակմանը՝ 2020-ի նոյեմբերի և 2021-ի հունվարի եռակողմ հայտարարությունների իրականացման շրջանակում։
Սեպտեմբերի 9-ին Սյունիքի մարզի Որոտան գյուղի հատվածում ադրբեջանցիները ոստիկանական հենակետ են բացել։ Սեպտեմբերի 11-ից նրանք կանգնեցնում են իրանական բեռնատարները և ստուգում վարորդների փաստաթղթերը։ Ադրբեջանցիները նաև «ճանապարհային հարկ» են պահանջում իրանցի վարորդներից։ Բաքուն պաշտոնապես է հաստատել այդ տեղեկությունը։

Moscow has sent its proposals on the process of delimitation and demarcation of the Armenian-Azerbaijani border to both Baku and Yerevan and expects a quick response, the official representative of the Russian Foreign Ministry, Maria Zakharova, told a briefing on Thursday, September 16.
Zakharova said Russia is closely monitoring the situation on certain sections of the border between Armenia and Azerbaijan, TASS reports.
"The development of the situation, including near the village of Vorotan, once again confirms the need for launching the process of delimitation and demarcation of the Armenian-Azerbaijani border," the diplomat said.
"Russia's proposals have been submitted to both Baku and Yerevan, we expect a quick response to choose a further course [of action]."
Zakharova added that the Russian side will continue joint efforts with Azerbaijan and Armenia to unblock economic and transport communications in the region, as envisaged by trilateral statements signed by the leaders of the three countries in November 2020 and January 2021.
She noted that Moscow and Baku are "in contact" over the joint military exercises of Azerbaijan and Turkey in Nagorno-Karabakh. Zakharova said Baku has been made aware of Russia's position on the matter but failed to elaborate.