ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը և Ֆրանսիայի ԱԳ նախարար Ժան-Իվ Լը Դրիանը հեռախոսազրույցում անդրադարձել են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը՝ կարևորելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում խաղաղ կարգավորման գործընթացի վերսկսման անհրաժեշտությունը։
Միրզոյանը նշել է, որ Հայաստանն ու հայ ժողովուրդը բարձր են գնահատում Ֆրանսիայի կառավարության և խորհրդարանի դիրքորոշումն ու քայլերը Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ սանձազերծված ագրեսիայի օրերին և դրան հաջորդած շրջանում։
Զրուցակիցները գոհունակություն են հայտնել հայ-ֆրանսիական հարաբերությունների շարունակական զարգացման կապակցությամբ և վերահաստատել իրենց շահագրգռվածությունը՝ ընդլայնելու բազմոլորտ համագործակցությունը։
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել առաջիկայում առավել հանգամանալից քննարկելու տնտեսության բնագավառում փոխգործակցության ակտիվացման հեռանկարները, այդ թվում՝ Հայաստանում զարգացման նոր ծրագրերի կյանքի կոչման միջոցով։
Կողմերը մտքեր են փոխանակել նաև 44-օրյա պատերազմի հետևանքով ստեղծված հումանիտար խնդիրների շուրջ: Այս համատեքստում Արարատ Միրզոյանը առանձնահատուկ կարևորել է Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական պատանդների շուտափույթ հայրենադարձումը։
Անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի ինքնիշխան տարածք ադրբեջանական զինված ուժերի ներթափանցման հետևանքով ստեղծված իրավիճակին։ Ընդգծվել է իրավիճակի դեէսկալացիային ու կայունությանն ուղղված ջանքերի գործադրման անհրաժեշտությունը։
ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը նաև շնորհակալություն է հայտնել ֆրանիսական կողմին՝ Covid-19 համավարակի դեմ պայքարում շարունակական աջակցության համար։

Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan and his French counterpart Jean-Yves Le Drian spoke over the phone on Friday, September 17 and stressed the need for resuming the Nagorno-Karabakh peace process within the OSCE Minsk Group co-chairmanship.
The two commended the consistent development of Armenian-French privileged relations and reiterated their interest in expanding the multidimensional cooperation, the Armenian Foreign Ministry reports. The sides agreed to discuss in detail in the near future the prospects of promoting the cooperation in the economic sphere, including through the implementation of new development programs in Armenia.
The Foreign Ministers weighed in on the Nagorno-Karabakh conflict, emphasizing the need of resuming the peace process within the OSCE Minsk Group co-chairmanship. Mirzoyan noted that Armenia and the Armenian people highly appreciate the position of the French government and parliament and the steps undertaken during and following the aggression unleashed by Azerbaijan against Artsakh (Karabakh).
The sides also exchanged views on the humanitarian issues following the 44-day war. In this context, Mirzoyan specifically emphasized the immediate repatriation of Armenian prisoners of war and captured civilians held in Azerbaijan.
The sides touched upon the situation resulting from infiltration of the Azerbaijani armed forces into the sovereign territory of Armenia. The need to make efforts aimed at de-escalating and stabilizing the situation was stressed.
Foreign Minister Mirzoyan also expressed gratitude to the French side for its continued support in the fight against COVID-19.