ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը շնորհավորական ուղերձներ է հղել ՀՀ ղեկավարությանը՝ նախագահ Արմեն Սարգսյանին և վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին, ՀՀ անկախության 30-ամյակի առիթով։
Ուղերձներում ՌԴ նախագահը նշել է, որ երկու երկրների միջև սերտ համագործակցություն է հաստատվել տարբեր ոլորտներում, կառուցողական փոխգործակցություն Եվրազէս-ի, ՀԱԿՊ-ի և ԱՊՀ շրջանակում։
«Հայաստանի հետ հարաբերությունները հիմնված են բարեկամության, մշակութային և հոգևոր մտերմության բարի ավանդույթների վրա։ Դրանց հետագա զարգացումը դաշնակցային ոգով, անկասկած, համապատասխանում է մեր եղբայրական ժողովուրդների արմատական շահերին», – ընդգծել է Ռուսաստանի նախագահը։

Russian President Vladimir Putin sent greetings to Armenian President Armen Sarkissian and Prime Minister Nikol Pashinyan on the 30th anniversary Armenia’s independence on Tuesday, September 21.
Putin noted that the two countries have established close cooperation in various spheres, and that they are interacting constructively within the EAEU, the CSTO and the CIS.
“Relations with Armenia are based on the good traditions of friendship and cultural and spiritual similarity. Their further development in the spirit of allied relations undoubtedly meets the vital interests of our fraternal peoples,” the President of Russia stressed.
French and American Presidents President Emmanuel Macron and Joe Biden too have sent congratulatory messages.