Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի լուսանկարի տակ վիրավորանք պարունակող գրառում կատարելու փաստի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 137.1-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով՝ անձի հանրային գործունեությամբ պայմանավորված՝ նրան ծանր վիրավորանք հասցնելու հատկանիշներով։ Այդ մասին հայտնել են ՀՀ ոստիկանության հասարակայնության հետ կապերի և լրատվության վարչությունից, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
Նա նշել է, որ քրեական գործն ուղարկվել է նախաքննական մարմին։
Ֆեյսբուքյան օգտատերի կողմից Նիկոլ Փաշինյանի լուսանկարի տակ վիրավորանք պարունակող գրառում կատարելու հանգամանքը իրավապահ մարմիններն արձանագրել են իրականացված մոնիթորինգի արդյունքում՝ առանց ենթադրյալ տուժողի բողոքն ստանալու։
Իրավապահները միջոցառումներ էին իրականացնում՝ Փաշինյանի լուսանկարի տակ վիրավորանք պարունակող մեկնաբանություն թողած Հրանտ Ավետիսյանին հայտնաբերելու ուղղությամբ։ Ոստիկանությունից հայտնել են, որ նրան հայտնաբերելու ուղղությամբ միջոցառումները շարունակվում են։
Ոստիկանությունը քրեական գործ է հարուցել ՀՀ քրեական օրենսգրքում վերջերս կատարված փոփոխությունների և լրացումների արդյունքում ներմուծված 137.1-րդ հոդվածով՝ առանց ենթադրյալ «տուժող» Նիկոլ Փաշինյանի կողմից բողոքի կամ ներկայացված հանցագործության մասին հաղորդման:

23 Сентябрь 2021 - 10:05 AMT
Правоохранительные органы Армении возбудили уголовное дело за оскорбительный комментарий в Facebook под фотографией премьер-министра страны Никола Пашиняна. Об этом сообщили в пресс-службе полиции.
«Возбуждено уголовное дело по статье 137.1 «Нанесение тяжкого оскорбления лицу, обусловленное его публичной деятельностью». Оно связано с оскорбительными комментариями под фотографией премьер-министра Армении Никола Пашиняна в «Фейсбуке». Дело направлено в Следственный комитет», – указали в пресс-службе, пишет ТАСС.
Правоохранители проводят мероприятия по выявлению автора комментария.
Тот факт, что пользователь Facebook опубликовал оскорбительный комментарой под фотографией Никола Пашиняна, был зарегистрирован правоохранительными органами по результатам мониторинга, без получения жалобы предполагаемой пострадавшей стороны.
Парламент предыдущего созыва принял закон о криминализации нецензурной брани в последний день своей работы. В уголовный кодекс была добавлена новая статья (137.1), которая озаглавлена как «Тяжкое оскорбление» и предусматривает наказание в виде штрафов до 3 млн драмов (около $6 тыс) или лишения свободы до трех месяцев.