Սեպտեմբերի 22-ին ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 76-րդ նստաշրջանի շրջանակներում Հունաստանի ԱԳ նախարար Նիկոս Դենդիասի հետ հանդիպմանը շեշտել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացի վերսկսման կարևորությունը:
Միրզոյանն իր հույն գործընկերոջն է ներկայացրել Արցախի դեմ սանձազերծված ադրբեջանաթուրքական ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրավիճակը՝ ընդգծելով հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական պատանդների անհապաղ վերադարձի անհրաժեշտությունը։
Զրուցակիցները քննարկել են հայ-հունական հարաբերությունների օրակարգին առնչվող հարցեր՝ կարևորելով փոխշահավետ գործակցության հետագա ամրապնդմանն ուղղված ջանքերի ներդրման անհրաժեշտությունը։
Հայաստանի և Հունաստանի արտգործնախարարները մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային և միջազգային օրակարգի մի շարք հրատապ հարցերի շուրջ: Հանդիպման ընթացքում կողմերը գոհունակություն են հայտնել միջազգային կառույցների շրջանակներում փոխադարձ աջակցության առնչությամբ։
Նյու Յորքում Արարատ Միրզոյանը հանդիպելու է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հետ։Այցի շրջանակում նախատեսվում են երկկողմ հանդիպումներ գործընկերների հետ:
ՌԴ ԱԳ փոխնախարար Անդրեյ Ռուդենկոն հայտարարել է, որ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները Նյու Յորքում, որտեղ ընթանում է ՄԱԿ ԳՎ 76-րդ նստաշրջանը, հանդիպելու են ՀՀ և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարներ Արարատ Միրզոյանի և Ջեյհուն Բայրամովի հետ։

Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan on Wednesday, September 22 stressed the importance of resuming the Nagorno-Karabakh peace process within the OSCE Minsk Group co-chairmanship.
Mirzoyan made the remarks during a meeting with his Greek counterpart Nikos Dendias on the sidelines of the 76th Session of the UN General Assembly.
The two discussed issues on the Armenian-Greek bilateral agenda, emphasizing the need for further strengthening the cooperation. During the meeting, the sides commended the mutual support within international organizations.
The Armenian and Greek Foreign Ministers exchanged views on a number of urgent issues of the regional and international agenda. Mirzoyan briefed Dendias on the situation resulting from Azerbaijani-Turkish aggression against Artsakh (Nagorno-Karabakh), underlining the immediate need for repatriation of Armenian prisoners of war and captured civilians.
Mirzoyan also met with Austrian Foreign Minister Alexander Schallenberg and said he highly appreciates Vienna's position on the Nagorno-Karabakh peace process.
The sides exchanged views on a number of issues on the agenda of cooperation between the two states in bilateral and multilateral platforms. The utilization of the existing potential of economic cooperation has been particularly emphasised, in this regard, highlighting the deepening of trade-economic relations, as well as intensifying contacts between the business communities of two countries.