Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը, կառավարության նիստում ներկայացնելով կորոնավիրուսային իրավիճակը, տեղեկացրել է, որ ծավալված է 2156 մահճակալ 18 բուժկենտրոնում, որից զբաղված է 2006-ը։
Նշելով պատվաստումների շեշտակի աճը՝ Ավանեսյանն ասել է նաև, որ դրական կովիդ թեստի պատասխանով 11,470 քաղաքացուց ընդամենը 286-ն է, որ պատվաստված է։ Իսկ հոսպիտալացվածներից 38-ն է պատվաստված։
«Սա շատ բնական է` պատվաստումը 100%-ով չի բացառում վարակման ռիսկը, բայց կարևորն այն է, որ նրանք հիվանդությունը թեթև են տանում։ Հոսպիտալացված քաղաքացիներից 38-ն է, որ պատվաստված է և հիվանդությունը տանում է շատ թեթև՝ նրանք հոսպիտալացվել են, քանի որ քրոնիկ այլ խնդիրներ ունեն»,- նշել է նա:
Նախարարը տեղեկացրել է, որ սեպտեմբերի 23-ին իրականացվել է 8440 պատվաստում։
«Սա վկայում է այն մասին, որ փոփոխություն կա պատվաստումների նկատմամբ վստահության մեծացման առումով։ Արդեն իսկ իրականացված 385,503 պատվաստումների արդյունքում մարդիկ տեսնում են, որ որևէ խնդիր չունեն, պատվաստումներն անվտանգ են և պաշտպանում են քովիդով պայմանավորված մահերից», – ասել է նախարարը:
Սեպտեմբերի 24-ի, ժամը 11:00-ի դրությամբ հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության ընդհանուր 256 554 դեպք, որոնցից 238 527-ն` առողջացած, 5216-ը` մահվան ելքով: Կորոնավիրուսային հիվանդությամբ այս պահին փաստացի բուժում է ստանում 11612 պացիենտ:

Министр здравоохранения Армении Анаит Аванесян, представляя на заседании правительства ситуацию с коронавирусом в стране, сообщила, что в 18 медицинских центрах для больных Covid-19 выделено 2156 коек, из которых 2006 уже заняты.
Отметив резкое увеличение количества желающих пройти вакцинацию в стране, Аванесян сказала, что 11,470 активных больных граждан 2сего лишь 286 привитых, а из них лишь 38 госпитализированы.
«Это очень естественно, вакцина не устраняет полностью риск заражения, но важно то, что они переносят болезнь легко. 38 из госпитализированных граждан были вакцинированы. Они были госпитализированы, потому что у них есть другие хронические заболевания», – заявила министр.
Она отметила, что 23 сентябрясделано 8440 прививок.
«Это доказывает, что есть изменение в том, что касается роста доверия к вакцинам. В результате уже проведенных 385,503 прививок люди видят, что у них нет проблем, вакцины безопасны, они защищают от смерти от коронавируса», – сказала Аванесян.
По состоянию на 24 сентября в Армении подтверждено 256,554 случая заболевания коронавирусом, из которых 238,527 выздоровели и 5216 умерли. В настоящее время лечение от коронавируса проходят 11,612 пациентов.