Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը և Ֆրանսիայի ԱԳ նախարար Ժան-Իվ Լը Դրիանը ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողովի շրջանակում անդրադարձել են նաև Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցին։
Կողմերը փոխադարձ տրամադրվածություն են հայտնել շարունակելու աշխատանքը Լեռնային Ղարաբաղում իրադրության կայունացման ուղղությամբ, առաջին հերթին՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձևաչափով, հայտնում է ՌԴ ԱԳՆ-ն։
Արտգործնախարարները քննարկել են միջազգային օրակարգի ակտուալ հարցեր: Հանգամանալից անդրադարձ է կատարվել իրադրությանը Աֆղանստանում, կարծիքներ են փոխանակել Լիբիայի կարգավորման և Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ։
Նախարարները քննարկել են նաև երկկողմ հարաբերությունների լայն շրջանակ, հետագա շփումների ժամանակացույցը։
Սեպտեմբերի 22-ին ՄԱԿ Գլխավոր վեհաժողովի աշխատանքներին մասնակցելու նպատակով Նյու Յորքում գտնվող ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի և Ֆրանսիայի ԱԳ նախարար Ժան-Իվ Լը Դրիանի հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել 44-օրյա պատերազմի հետևանքով ստեղծված հումանիտար խնդիրներին և Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հեռանկարներին։ Երկուստեք կարևորվել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացի վերսկսման անհրաժեշտությունը։

24 Сентябрь 2021 - 09:04 AMT
Главы МИД РФ и Франции Сергей Лавров и Жан-Ив Ле Дриан выразили обоюдный настрой на дальнейшую работу в деле стабилизации обстановки в Нагорном Карабахе. их беседа состоялась 23 сентября в Нью-Йорке «на полях» 76-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН, сообщает пресс-служба МИД РФ.
«Выражен обоюдный настрой на дальнейшую работу в деле стабилизации обстановки в Нагорном Карабахе, прежде всего в формате Минской группы ОБСЕ. Затронут ряд других региональных сюжетов, представляющих взаимный интерес», – говорится в сообщении.
Глава МИД Армении Арарат Мирзоян, находящийся в Нью-Йорке для участия в работе Генеральной Ассамблеи ООН, 22 сентября провел встречу с министром иностранных дел Франции Жан-Ив Ле Дрианом. Были затронуты гуманитарные проблемы, создавшиеся в результате 44-дневной войны и перспективы урегулирования нагорно-карабахского конфликта. Арарат Мирзоян особо подчеркнул необходимость скорейшего возвращения содержащихся в Азербайджане армянских военнопленных и гражданских заложников.
Стороны обоюдно подчеркнули и необходимость возобновления процесса мирного урегулирования карабахского конфликта в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ.