Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը ՄԱԿ Գլխավոր վեհաժողովի 76-րդ նստաշրջանում ունեցած տեսաելույթում հայտարարել է, թե Ադրբեջանը «նոր իրողություններ է ստեղծել Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում և բոլորը պետք է դա հաշվի առնեն»։
Նա նաև հայտարարել է, որ Ադրբեջանը պատրաստ է խաղաղ պայմանագրի շուրջ բանակցություններ սկսել ՀՀ հետ և Երևանը պետք է ընտրություն կատարի «գործակցության և տարածքային նկրտումների միջև», գրում է ՏԱՍՍ-ը։
«Հակամարտությունն ավարտված է, ուստի Ադրբեջանն արդեն հայտարարել է խաղաղության պայամանագրի շուրջ բանակցություններ սկսելու իր պատրաստակամության մասին՝ սահմանազատման և սահմանագծման, ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության ճանաչման հիման վրա։ Նման համաձայնագիրը մեր տարածաշրջանը կարող է վերածել խաղաղության և համագործակցության տարածաշրջանի։ Սակայն, մենք դեռ դրական արձագանք չենք ստացել Հայաստանից մեր այս առաջարկին»,-ասել է Ալիևը։
Ըստ նրա, խաղաղությանն ու համագործակցությանը կարող են նպաստել տրանսպորտային նախագծերը։ Ալիևը նշել է, որ այդ առումով տարածաշրջանում նոր իրողություններ կարող է ստեղծել «Զանգեզուրի միջանցքը, որը Ադրբեջանի հիմնական մասը կկապի Նախիջևանի հետ»։

Azerbaijani President Ilham Aliyev has confirmed his country's readiness to start negotiations on a peace agreement with Armenia, calling on Yerevan "to make a choice between cooperation and territorial claims."
Aliyev made the remarks during the 76th session of the UN General Assembly on Thursday, September 23, TASS reports.
"The conflict is over, therefore Azerbaijan has already announced its readiness to start negotiations on a peace agreement with Armenia based on the delimitation and demarcation of borders, mutual recognition of each other's sovereignty and territorial integrity," Aliyev said.
"Such an agreement could turn our region into a region of peace and cooperation. However, we still do not see a positive response from Armenia to our proposal."
According to him, transport projects can become one of the platforms serving peace and cooperation. The Azerbaijani President noted that the "Zangezur Corridor, which will connect the main part of Azerbaijan with the Nakhijevan Autonomous Republic", will create new opportunities for the region in this context.