ՀՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը լրագրողների հետ զրույցում ասել է, որ պետք է կարգավորել հարաբերությունները Թուրքիայի հետ, այդ կարգավորումը պետք է լինի աստիճանաբար, գրում է Aysor.am-ը։
Նա հույս է հայտնել, որ Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորումը կլինի առանց նախապայմանների։
«Հայկական կողմը բազմիցս հայտարարել է, նույնիսկ մեզնից առաջ՝ նախորդ իշխանությունների օրոք, որ Թուրքիայի հետ հարաբերությունները պետք է կարգավորել առանց նախապայմանների, որովհետև եթե նախապայմաններ են լինում, դժվար է առաջ գնալ։ Մենք հույս ունենք, որ հարաբերությունների կարգավորումը կլինի առանց նախապայմանների և հնարավորություն կլինի երկխոսություն սկսել առանց դրանց։ Գոյություն ունեցող բոլոր հարցերը հետագայում քննարկելի են, բայց նախապայմաններով հարաբերություններ սկսելը շատ դժվար կլինի»։
Նա համոզմունք է հայտնել, որ հարաբերությունների կարգավորման հնարավորություններից մեկը նաև բարձր և բարձրագույն մակարդակում երկխոսություն ունենալն է, գրում է Aysor.am-ը։
«Ինչպես քաղաքական տարբեր մակարդակներով հայտարարել ենք, որ Հայաստանը պատրաստ է Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորմանը, դրա տրամաբանության շրջանակում էլ կատարվել են նման հայտարարությունները և քաղաքական քայլերը», – հայտարարել է Գրիգորյանը։
Ինչ վերաբերում է Արցախի կարգավիճակի հարցին, ԱԽ քարտուղարն ասել է, թե Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի կարգավորման միակ և կարևոր հարթակը ԵԱՀԿ Մինսկի խումբն է։
Նա անհասկանալի է համարել Ալիևի հայտարարությունները, թե Հայաստանը պետք է ձեռնպահ մնա Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցից։
ՄԱԿ ԳԱ-ի 76-րդ նստաշրջանին իր տեսաելույթում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել է, թե Ադրբեջանի առջև Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հարց բարձրացնելն անհեռանկար է։
Նա ասել է նաև, որ Ադրբեջանը «նոր իրողություններ է ստեղծել Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում և բոլորը պետք է դա հաշվի առնեն»։ Նա նաև հայտարարել է, որ Ադրբեջանը պատրաստ է խաղաղ պայմանագրի շուրջ բանակցություններ սկսել ՀՀ հետ և Երևանը պետք է ընտրություն կատարի «գործակցության և տարածքային նկրտ

Начать отношения на выдвинутых Турцией предусловиях для Армении будет очень сложно. Об этом заявил 24 сентября журналистам после заседания правительства секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян.
«Армянская сторона неоднократно заявляла, в том числе во время прежней власти, что отношения с Турцией необходимо урегулировать без предварительных условий, поскольку предусловия мешают продвижению этого процесса. Мы надеемся, что урегулирование будет таковым, появится возможность начать диалог без предварительных условий», – отметил Григорян, отвечая на вопрос журналиста, какие выдвинутые Турцией предусловия армянская сторона готова принять, чтобы начать диалог с Турцией, пишет Aysor.am.
Он подчеркнул, что все существующие вопросы могут быть обсуждены в дальнейшем, «но начинать отношения на выдвинутых предусловиях будет очень сложно».
«Убеждены, что одна из возможностей нормализации этих отношений – это диалог на высшем уровне. Мы на разных политических уровнях заявляли, что Армения готова к нормализации отношений с Турцией, и в рамках этой логики были сделаны эти заявления и политические шаги», – отметил Григорян.
«Очень важно учитывать, что мы нормализуем отношения с Турцией, и необходимо отделить нормализацию отношений с Турцией от отношений с Азербайджаном, если таковые имеются», – добавил он.
23 сентября Эрдоган заявил о поступающих от армянского руководства, в частности премьер-министра РА Никола Пашиняна, «позитивных сигналах».