ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողովի 76-րդ նստաշրջանում իր տեսաելույթում չափազանց կարևորել է տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացումը, ինչի մասին ասված է ՌԴ նախագահի, Ադրբեջանի նախագահի և Հայաստանի վարչապետի՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի և 2021 թվականի հունվարի 11-ի եռակողմ հայտարարության 9-րդ կետում:
Նա հայտարարել է, որ այդ համատեքստում եթե գործարկվի նաև Թուրքիան Հայաստանին կապող երկաթուղին, տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացման թեման շատ ավելի մեծ մասշտաբներ կունենա:
«Այս կարևորագույն խնդրի լուծման արդյունքում տարածաշրջանի երկրները փոխկապակցված կլինեն տրանսպորտային զարկերակներով: Հնարավորություն կստեղծվի տնտեսական կապերի ձևավորման համար, ինչը խաղաղ զարգացման կարևոր նախապայմաններից է:
Ճանապարհների վերաբացման թեման ուսումնասիրելիս, մենք պարզեցինք, որ տարբերակներ կան, որոնք տարածաշրջանային մեկուսացման և թշնամության մթնոլորտի արձանագրման նպատակ ունեն, բայց կան նաեւ այնպիսի տարբերակներ, որոնք ընդգծում են տարածաշրջանային փոխկապակցվածությունը եւ թշնամության մթնոլորտի քայլ առ քայլ հաղթահարման միջոց կարող են դառնալ: Մենք հենց այս վերջին տարբերակի կողմնակից ենք»,-ասել է նա:
Ներկայացնելով Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում տիրող իրավիճակին և ներկայացնել գոյություն ունեցող խնդիրների լուծման վերաբերյալ հայկական կողմի տեսակետերն ու առաջարկությունները՝ Փաշինյանը նշել է, որ ՀՀ-ն հետևողականորեն առաջ է տանելու տարածաշրջանի համար խաղաղության դարաշրջան բացելու՝ օրակարգը բոլոր հնարավորությունները օգտագործելով և նոր հնարավորություններ ստեղծելով:
Ավելի վաղ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել էր, որ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Վրաստանի վարչապետի միջոցով հանդիպման առաջարկ է արել։ Նա հավելել էր, որ դա կախված կլինի Երևանի դիրքորոշումից այսպես կոչված «Զանգեզուրի միջանցքի» հարցում։
Նյու Յորքում Էրդողանը հայտարարել է, թե դրական ազդակներ է ստանում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանից։ «Այժմ, այդ դրական ազդակների համատեքստում, մենք որոշ քայլեր կձեռնարկենք»,-ասել է նա՝ խոսելով 5-ի կամ 6-ի հարթակ ստեղծելու գաղափարի մասին:

Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan has addressed the 76th session of the UN General Assembly, weighing in on the unblocking of transport communications in the region, stressing the importance of a possible rail route from Turkey to Armenia.
"I consider the opening of regional communications extremely important, which is stated in the trilateral statements signed by the President of the Russian Federation, the President of Azerbaijan and the Prime Minister of Armenia of November 9, 2020 and January 11, 2021," Pashinyan in a pre-recorded message on Friday, September 25.
"While examining the topic of reopening transport links, we discovered that there are options that aim to sustain regional isolation and hostility, but there are also options that emphasize regional interconnectedness and can serve as a step-by-step solution of the problem of hostility. We are an advocate for the latter option."
Pashinyan added that if the railway connecting Armenia to Turkey is opened too, the topic of unblocking regional communications will cover a broader scope.
Turkish President Recep Tayyip Erdogan earlier used the UN stage to declare that he has been seeing "positive signals" coming from Pashinyan. Erdogan said a proposed platform comprising five or six nations of the region will help establish communication from Turkey's Igdir to Azerbaijan, possibly referencing a proposed railroad route through Armenia.