Նյու Յորքում ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողովի 76-րդ նստաշրջանի աշխատանքներին մասնակցող ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) նախագահ Պիտեր Մաուրերի հետ հանդիպմանը նշել է, որ Ադրբեջանը շարունակում է թաքցնել գերիների իրական թիվն ու նրանց պահման վայրերը։
Միրզոյանը նշել է, որ կարևորում է Հայաստանում և Արցախում ԿԽՄԿ ծավալած գործունեությունը։ ԿԽՄԿ նախագահն իր հերթին տեղեկացրել է կազմակերպության կողմից կատարվող աշխատանքների մասին։
Զրույցի ընթացքում ԱԳ նախարարն անդրադարձել է Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ սանձազերծած ագրեսիայի հետևանքներին, մարդու իրավունքների և միջազգային հումանիտար իրավունքի կոպտագույն խախտումներին, հայ գերիներին առանց նախապայմանների և անհապաղ ազատ արձակման խնդրին։
Նախարարը նշել է, որ Ադրբեջանը՝ խախտելով Ժնևի կոնվենցիայի դրույթները և նոյեմբերի 10-ի եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորությունները, շարունակում է թաքցնել գերիների իրական թիվն ու նրանց պահման վայրերը, արհեստական խոչընդոտներ է ստեղծում վերջիններիս վերադարձի հարցում՝ քաղաքականացնելով հումանիտար խնդիրները:
Արարատ Միրզոյանը նշել է նաև, որ Արցախում միջազգային կազմակերպությունների կողմից հումանիտար առաքելության իրականացման համար արհեստական խոչընդոտներ չպետք է ստեղծվեն։
ՄԱԿ Գլխավոր վեհաժողովի 76-րդ նստաշրջանում ունեցած իր ելույթում գերիների խնդրին է անդրադարձել նաև վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։ «Մեր գերիներին խոշտանգումների ենթարկելու մասին անհերքելի ապացույցներ ունենք»,-ասել է նա։

На полях 76-й сессии Генассамблеи ООН министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян провел встречу с председателем Международного комитета Красного Креста (МККК) Питером Маурером. Об этом сообщает пресс-служба МИД РА.
Мирзоян отметил, что придает важность деятельности МККК в Армении и Арцахе. Глава МККК, в свою очередь, проинформировал о проделанной организацией работе.
В ходе беседы глава МИД Армении коснулся последствий агрессии, развязанной Азербайджаном против Арцаха, грубых нарушений прав человека, международного гуманитарного права со стороны Азербайджана, вопроса о немедленном освобождении армянских пленных без предварительных условий.
Министр отметил, что Азербайджан в нарушение положений Женевской конвенции и трехстороннего заявления от 9 ноября продолжает скрывать реальное количество пленных и места их содержания, создавая искусственные препятствия для их возвращение путем политизации гуманитарных вопросов.
Мирзоян также отметил, что международные организации не должны создавать в Арцахе никаких искусственных препятствий для реализации гуманитарной миссии.