Նյու Յորքում ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողովի 76-րդ նստաշրջանի աշխատանքներին մասնակցող ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) նախագահ Պիտեր Մաուրերի հետ հանդիպմանը նշել է, որ Ադրբեջանը շարունակում է թաքցնել գերիների իրական թիվն ու նրանց պահման վայրերը։
Միրզոյանը նշել է, որ կարևորում է Հայաստանում և Արցախում ԿԽՄԿ ծավալած գործունեությունը։ ԿԽՄԿ նախագահն իր հերթին տեղեկացրել է կազմակերպության կողմից կատարվող աշխատանքների մասին։
Զրույցի ընթացքում ԱԳ նախարարն անդրադարձել է Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ սանձազերծած ագրեսիայի հետևանքներին, մարդու իրավունքների և միջազգային հումանիտար իրավունքի կոպտագույն խախտումներին, հայ գերիներին առանց նախապայմանների և անհապաղ ազատ արձակման խնդրին։
Նախարարը նշել է, որ Ադրբեջանը՝ խախտելով Ժնևի կոնվենցիայի դրույթները և նոյեմբերի 10-ի եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորությունները, շարունակում է թաքցնել գերիների իրական թիվն ու նրանց պահման վայրերը, արհեստական խոչընդոտներ է ստեղծում վերջիններիս վերադարձի հարցում՝ քաղաքականացնելով հումանիտար խնդիրները:
Արարատ Միրզոյանը նշել է նաև, որ Արցախում միջազգային կազմակերպությունների կողմից հումանիտար առաքելության իրականացման համար արհեստական խոչընդոտներ չպետք է ստեղծվեն։
ՄԱԿ Գլխավոր վեհաժողովի 76-րդ նստաշրջանում ունեցած իր ելույթում գերիների խնդրին է անդրադարձել նաև վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։ «Մեր գերիներին խոշտանգումների ենթարկելու մասին անհերքելի ապացույցներ ունենք»,-ասել է նա։

Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan, who is currently participating in the 76th session of the UN General Assembly in New York, met with Peter Maurer, President of the International Committee of the Red Cross (ICRC), on Friday, September 24, the Armenian Foreign Ministry said in a statement.
Mirzoyan stressed the importance of the activities of the ICRC in Armenia and Artsakh (Nagorno-Karabakh). The ICRC President, in turn, revealed details about the organization's programs in the region.
During the talks, the Armenian foreign policy chief weighed in on the consequences of the aggression unleashed by Azerbaijan against Artsakh, the gross violations of human rights and international humanitarian law by Azerbaijan, as well as the need for the immediate release of the Armenian captives without preconditions.
The Minister noted that Azerbaijan, in violation of the Geneva Convention and its obligations under the tripartite statement of November 9, continues to hide the real number of captives and their places of detention, creating artificial barriers to their repatriation by politicizing humanitarian issues.
Mirzoyan also noted that no artificial obstacles should be created by international organizations in Artsakh for the implementation of the humanitarian mission.