Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ագրեսիվ պատերազմի հետևանքով Արցախի Հանրապետությունում և ՀՀ-ում զոհված զինծառայողների և քաղաքացիական անձանց ընդհանուր թվաքանակը կազմում է 3781 անձ։ 2021-ի սեպտեմբերի 27-ի դրությամբ անհհետ կորել է 231 զինծառայող և 22 քաղաքացիական անձ, տեղեկացնում է Քննչական կոմիտեն
Մինչև օրս Ադրբեջանի կողմից Հայաստանին է հանձնվել գերեվարված ընդհանուր թվով 108 զինծառայող և քաղաքացիական:
ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչության հատկապես կարևոր գործերի քննության վարչությունում շարունակվում է Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից Արցախի դեմ ագրեսիվ պատերազմ սանձազերծելու և վարելու, ռազմական գործողությունների ընթացքում նախապես հավաքագրված վարձկաններ օգտագործելու, պատերազմ վարելու արգելված մեթոդներ և միջոցներ կիրառելու, քաղաքացիական բնակիչներին զինծառայողներից չտարբերակելու և Արցախի խաղաղ բնակավայրերի քաղբնակչությանը համակարգված, կանխամտածված և նպատակաուղղված գրոհների թիրախ դարձնելու, մասնավորապես՝ խորը թիկունքում գտնվող քաղաքացիական բնակչությանը և քաղաքացիական օբյեկտները ոչ ընտրովի հարձակման օբյեկտներ դարձնելու և հրետակոծելու, միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերի լուրջ խախտումներ համարվող արարքներ կատարելու փաստերի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը:
2020-ի սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանը լայնածավալ ագրեսիա սկսեց Արցախի Հանրապետության դեմ: Նրան բացահայտ աջակցություն էր ցուցաբերում Թուրքիան։ Ադրբեջանա-թուրքական հարվածների թիրախում էին ոչ միայն հայկական զորքերն ու ռազմական օբյեկտները, այլև քաղաքացիական շենքերն ու շինությունները, նույնիսկ դպրոցներն ու մանկապարտեզները, ինչպես նաև մշակութային և պատմական կոթողներն ու օբյեկտները։

One year after the beginning of a devastating war unleashed by Azerbaijan against Artsakh (Nagorno-Karabakh), 253 people, including 231 servicemen and 22 civilians are still missing from the Armenian side, the Investigative Committee said in a statement on Monday, September 27.
According to official figures, 3781 people were killed in the hostilities. 108 soldiers of the Azerbaijani army and Azeri civilians were captured by Armenia throughout the war, the Committee added.
Authorities in Armenia continue investigating the aggressive war launched by Azerbaijan against Artsakh, the use of mercenaries recruited during hostilities and of prohibited weapons, the systematic, deliberate destruction of the peaceful settlements of Artsakh.
September 27 marks the first anniversary of the beginning of the 44-day war unleashed by Azerbaijan against Artsakh (Nagorno-Karabakh) in fall 2020. After three unsuccessful attempts at establishing a ceasefire – all of them sabotaged by Azerbaijan – Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, Russian and Azerbaijani Presidents Vladimir Putin and Ilham Aliyev signed a trilateral statement to end the war in Karabakh after almost 45 days.