ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը 44-օրյա պատերազմի մեկնարկի կապակցությամբ իր ուղերձում նշել է, որ «պետք է կարողանանք գլուխներս բարձր և մեջքներս ուղղած դուրս գալ ստեղծված իրավիճակից և թեկուզ դանդաղ քայլերով, բայց շարժվենք. Առաջ»։
«Մեկ տարի առաջ այս օրը սկսվեց մեր նորօրյա պատմության մեջ ամենադաժան՝ Արցախյան երկրորդ պատերազմը:
Պատերազմ, որը մեզնից խլեց երիտասարդ կյանքեր ու ճակատագրեր: Խոնարհվում եմ բոլոր նահատակների հիշատակի առաջ, նրանց ընտանիքների ու հարազատների առաջ…
Պատերազմից մեկ տարի անց, հազարավոր զոհերից ու վիրավորներից բացի, դեռևս ունենք գերության և անհայտության մեջ գտնվող զավակներ:
Այսօր առավել քան երբևէ պետք է ներդնենք մեր ուժերը հանուն գերիների վերադարձի, հանուն վիրավորների ապաքինման, հանուն անհետ կորածների հայտնաբերման։ Հանուն ուժեղ Հայաստանի և Արցախի»,-ասվում է ուղերձում։
Սարգսյանի անունից առավոտյան ծաղկեպսակ է դրվել Եռաբլուր զինվորական պանթեոնում՝ Հայրենիքի ազատության և անկախության համար իրենց կյանքը զոհաբերած նահատակների սխրանքը հավերժացնող հուշապատին՝ ի հիշատակ արցախյան վերջին պատերազմի ժամանակ զոհված հերոսների:

Президент Республики Армения Армен Саркисян по случаю годовщины 44-дневной войны в Нагорном Карабахе направил послание. Об этом сообщает пресс-служба президента.
Президент подчеркнул, что армянская сторона должна суметь выйти из сложившейся ситуации с высоко поднятой головой и с выпрямленной спиной.
«Год назад, в этот день, началась самая жестокая в нашей новейшей истории – вторая Арцахская война. Война, отнявшая у нас молодые жизни и судьбы.
Преклоняюсь перед памятью всех погибших героев, перед их родными и близкими…
Спустя год после войны, помимо тысяч жертв и раненых, у нас все еще есть наши пленные сыновья и те, судьбы которых нам не известны. Сегодня более чем когда-либо мы должны приложить все усилия для возвращения пленных, для исцеления раненых, для обнаружения без вести пропавших.
Во имя сильной Армении и сильного Арцаха …
Мы должны суметь выйти из этой ситуации с высоко поднятой головой и с выпрямленной спиной, пусть и медленно, но двигаясь только вперед…», – говорится в послании президента.