ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը 44-օրյա պատերազմի մեկնարկի կապակցությամբ իր ուղերձում նշել է, որ «պետք է կարողանանք գլուխներս բարձր և մեջքներս ուղղած դուրս գալ ստեղծված իրավիճակից և թեկուզ դանդաղ քայլերով, բայց շարժվենք. Առաջ»։
«Մեկ տարի առաջ այս օրը սկսվեց մեր նորօրյա պատմության մեջ ամենադաժան՝ Արցախյան երկրորդ պատերազմը:
Պատերազմ, որը մեզնից խլեց երիտասարդ կյանքեր ու ճակատագրեր: Խոնարհվում եմ բոլոր նահատակների հիշատակի առաջ, նրանց ընտանիքների ու հարազատների առաջ…
Պատերազմից մեկ տարի անց, հազարավոր զոհերից ու վիրավորներից բացի, դեռևս ունենք գերության և անհայտության մեջ գտնվող զավակներ:
Այսօր առավել քան երբևէ պետք է ներդնենք մեր ուժերը հանուն գերիների վերադարձի, հանուն վիրավորների ապաքինման, հանուն անհետ կորածների հայտնաբերման։ Հանուն ուժեղ Հայաստանի և Արցախի»,-ասվում է ուղերձում։
Սարգսյանի անունից առավոտյան ծաղկեպսակ է դրվել Եռաբլուր զինվորական պանթեոնում՝ Հայրենիքի ազատության և անկախության համար իրենց կյանքը զոհաբերած նահատակների սխրանքը հավերժացնող հուշապատին՝ ի հիշատակ արցախյան վերջին պատերազմի ժամանակ զոհված հերոսների:

President Armen Sarkissian on Monday, September 27 issued a statement on the first anniversary of the 44-day war launched by Azerbaijan against Artsakh (Nagorno-Karabakh), calling for strength and resilience to overcome the consequences.
"One year after the war, we still have our sons in captivity in addition to the thousands of victims and injuries," Sarkissian said.
"Today more than ever we must invest our efforts to achieve the return of the captives, the healing of the wounded, the discovery of the missing.
"We must be able to get out of the situation with our heads held high and our backs straight, and move forward, albeit slowly."