ՀՀ-ում Արցախի մշտական ներկայացուցիչ Սերգեյ Ղազարյանը ԱԺ Մարդու իրավունքների և հանրային հարցերի հանձնաժողովի կազմակերպած քննարկման ժամանակ ներկայացրել է Ադրբեջանի հսկողությանն անցած տարածքներից տեղահանվածների տվյալները։
«Պատերազմի հետևանքով ունենք մոտ 42,000 տեղահանված, որոնցից 38,154 քաղաքացի զրկվել է բնակավայրից ու անշարժ գույքից։ Տեղահանվածներից 15,000-ը Ստեփանակերտում է, 5000-ը՝ Արցախի շրջաններում։ Տեղահանված ու ՀՀ-ում ժամանակավոր բնակություն հաստատածները 20,717-ն են, նրանց 30 տոկոսը բնակություն է հաստատել Երևանում, 70-ը՝ մարզերում», – ասել է նա, տեղեկացնում է Aysor.am-ը։
Նրա խոսքով՝ Արցախի ենթակառուցվածքներին պատճառված վնասը նույնպես մեծ է․ հեռահաղորդակցության ոլորտը, միայն նախնական տեղեկություններով, 42,600,000 դրամից ավելի վնաս է կրել, լրջորեն տուժել է 1226 տնտեսվարող սուբյեկտ, որոնք գործունեություն էին իրականացնում Ադրբեջանի կողմից զավթված տարածքներում։ Էներգետիկ համակարգում 36 գործող ՀԷԿ-երից մնացել է միայն 6-ը։
ԱԺ Մարդու իրավունքների և հանրային հարցերի հանձնաժողովի կազմակերպած քննարկումը նվիրված էր Արցախի քաղաքացիների, թշնամու կողմից օկուպացված տարածքների բնակիչների իրավունքների պաշտպանությանը։

42,000 people were displaced as a result of the 44-day war unleashed by Azerbaijan in fall 2020, the Permanent Representative of Artsakh (Nagorno-Karabakh) in Armenia, Sergey Ghazaryan, said on Wednesday, September 29.
Ghazaryan made the remarks during a discussion organized by the National Assembly Committee on Human Rights and Public Affairs, Aysor.am reports.
"As a result of the war, we have about 42,000 displaced persons, of whom 38,154 have lost their homes and properties. 15,000 of the IDPs are currently in Stepanakert, 5000 in the regions of Artsakh. 20,717 people have temporarily settled in Armenia, 30% of them in Yerevan, 70% in the regions," Ghazaryan said.
According to him, a great deal of damage has also been caused to the infrastructure of Artsakh: Only 6 out of 36 HPPs operating in Artsakh remain in the country's energy system.