Սեպտեմբերի 29-ին ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպան Լիլիթ Մակունցը կոնգրեսական Ադամ Շիֆի հետ հեռավար հանդիպմանը ներկայացրել է 44-օրյա պատերազմից հետո առաջացած անվտանգային խնդիրները և այդ համատեքստում ընդգծել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության համապարփակ կարգավորման միջոցով տարածաշրջանում տևական և կայուն խաղաղության հաստատումը` ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո:
Այդ առումով կոնգրեսական Շիֆը հայտնել է իր վճռականությունը և պատրաստակամությունը` շարունակելու ջանքերը Հայաստանի առջև ծառացած անվտանգային և հումանիտար մարտահրավերները հաղթահարելու ուղղությամբ: Զրուցակիցներն ընդգծել են Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց անվերապահ հայրենադարձման կարևորությունը։
Դեսպանն իր երախտագիտությունն է հայտնել կոնգրեսականին` Հայաստանին և հայ ժողովրդին առնչվող խնդիրներին շարունակական աջակցության և նվիրվածության համար: Նա երախտագիտություն է հայտնել նաև կոնգրեսական Շիֆի և մյուս գործընկերների կողմից հովանավորվող վերջին օրենսդրական լրացման համար, որը պետք է ներառվի 2022 թվականի Ազգային պաշտպանության թույլտվության մասին օրենքում, տեղեկացնում է ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպանությունը:

Armenian Ambassador to the U.S. Lilit Makunts held a virtual meeting with Congressman Adam Schiff (D–CA) on Wednesday, September 29, with the two stressing the need for the unconditional repatriation of Armenian prisoners of war and civilian captives being held in Azerbaijan.
Makunts expressed her gratitude for the Congressman’s continuous support and commitment to issues related to Armenia and the Armenian people. She also thanked him for the recent amendment to be included in the National Defense Authorization Act Bill 2022․
The Ambassador unveiled security issues created in the aftermath of the 44-day war and in that context emphasized the establishment of lasting and sustainable peace in the region through the comprehensive settlement of the Nagorno-Karabakh conflict under the auspices of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship.
In that regard Congressman Schiff expressed his determination and readiness to continue his efforts on overcoming the security and humanitarian challenges Armenia is facing.