Սեպտեմբերի 29-ին ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպան Լիլիթ Մակունցը կոնգրեսական Ադամ Շիֆի հետ հեռավար հանդիպմանը ներկայացրել է 44-օրյա պատերազմից հետո առաջացած անվտանգային խնդիրները և այդ համատեքստում ընդգծել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության համապարփակ կարգավորման միջոցով տարածաշրջանում տևական և կայուն խաղաղության հաստատումը` ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո:
Այդ առումով կոնգրեսական Շիֆը հայտնել է իր վճռականությունը և պատրաստակամությունը` շարունակելու ջանքերը Հայաստանի առջև ծառացած անվտանգային և հումանիտար մարտահրավերները հաղթահարելու ուղղությամբ: Զրուցակիցներն ընդգծել են Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց անվերապահ հայրենադարձման կարևորությունը։
Դեսպանն իր երախտագիտությունն է հայտնել կոնգրեսականին` Հայաստանին և հայ ժողովրդին առնչվող խնդիրներին շարունակական աջակցության և նվիրվածության համար: Նա երախտագիտություն է հայտնել նաև կոնգրեսական Շիֆի և մյուս գործընկերների կողմից հովանավորվող վերջին օրենսդրական լրացման համար, որը պետք է ներառվի 2022 թվականի Ազգային պաշտպանության թույլտվության մասին օրենքում, տեղեկացնում է ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպանությունը:

Посол Армении в США Лилит Макунц провела онлайн встречу с конгрессменом Адамом Шиффом. Об этом сообщает пресс-служба посольства РА в США.
Посол выразила благодарность конгрессмену за неизменную поддержку и помощь в вопросах, касающихся Армении и армянского народа. Макунц также поблагодарила конгрессмена Шиффа и его коллег за последнюю продвигаемую законодательную инициативу, которая должна быть включена в Закон о разрешении на национальную оборону 2022 года.
Посол рассказала о вопросах безопасности, возникших после 44-дневной войны в Нагорном Карабахе, в этом контексте подчеркнув важность установления долгосрочного и стабильного мира в регионе посредством всеобъемлющего урегулирования нагорно-карабахского конфликта под эгидой сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
В этой связи Шифф выразил решимость и готовность продолжить свои усилия по преодолению вызовов безопасности и гуманитарных проблем, стоящих перед Арменией.
Собеседники подчеркнули необходимость безоговорочной репатриации армянских военнопленных и мирных жителей, находящихся в Азербайджане.